петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милорад Додик: Међународна заједница треба да дозволи самосталност БиХ
Хроника

Милорад Додик: Међународна заједница треба да дозволи самосталност БиХ

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 29. јун 2009.

Премијер Републике Српске Милорад Додик позвао је представнике међународне заједнице, који данас разговарају о политичкој будућности БиХ, да ту земљу, 14 година после грађанског рата, пусте да буде самостална.

Додик је навео да се Савет за имплементацију мира (ПИЦ) састаје да би расправљао о будућности БиХ, додајући да ће поново две главне теме састанка бити питање да ли БиХ треба да буде претворена у централизованију земљу и да ли функција високог представника треба да буде укинута.

"Актуелни уставни систем Босне је децентрализован и наша земља је, у складу са Дејтонским споразумом, подељена у два ентитета. У последње време су ојачали позиви за централизовани систем, док су апели Владе РС, да се задржи децентрализовани систем Дејтона, већином наишли на глуве уши", нагласио је он у ауторском тексту у бечком дневнику "Стандард".

Он је истакао да за то постоје два разлога - "први, зато што је БиХ била суочена са грађанским ратом и што је земља првих година након рата имала тешкоће да примени систем Дејтона. Премијер РС је истакао да је БиХ од 1995. направила велике напретке и да је, за разлику од слике коју приказују коментатори жељни сензација у међународној штампи, она сада мирна, стабилна и демократска држава, чији грађани, независно од етнитета, могу слободно и безбедно да путују, живе и раде широм земље, а уочавају се и назнаке привредног раста.

"Друго, имајући у виду опцију да би Босна једног дана могла приступити ЕУ, постоји веровање да земља мора бити централизована да би функционисала као део ЕУ, пошто су децентрализоване структуре превише компликоване. У стварности су многе чланице ЕУ децентрализовано организоване, и ти систему функционишу како унутрашњополитички, тако и унутар структура Уније јако добро", нагласио је он.

Додик сматра да не постоји ниједан разлог зашто би БиХ требало присилити да се централизује или укида административна места да би постигла циљ, који је себи сама поставила - приступање ЕУ", навео је премијер РС. Он је најавио да ће се РС, на састанку ПИЦ, поново залагати за укидање функције високог међународног представника.

"У последњих 14 година високи представник је преузео одговорност да Босна успостави правни и политички оквир за раформу полицијских и војних структура, као и за изрицање санкција особама чије је понашање неприхватљиво. Високи представник је, без сумње, дао велики допринос очувању стабилности посебно у годинама непосредно после рата", објаснио је Додик. "Међутим, Босна је данас друго место, а босански грађани у међувремену нису само спремни, већ су и способни да сами руководе собом. Уз то, визија високог представника све више не одговара зељама становништва. Босанским грађанима не дозволити да сами руководе је недемократски и не може више бити оправдавано", нагласио је он.

Премијер РС је подсетио да међународна заједница већ више од годину дана расправља о укидању функције високог представника у БиХ, додајући да поједине земље прихватају да се људима у Босни мора омогућити да "сами владају собом".

"Други, чини се, страхују да "би бицикл могао да падне и дете заједно с њим ако помоћни точкови овог међународног експеримента буду одстрањени. Међутим, БиХ је данас стара 15 година. Није ли време да се покуша", упитао је Додик.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер