петак, 09. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милорад Додик: Инцко нема општу подршку Запада
Хроника

Милорад Додик: Инцко нема општу подршку Запада

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 04. мај 2011.

Београд, Бањалука - Високи представник међународне заједнице у Босни и Херцеговини Валентин Инцко данашњу седницу Савета за имплементацију мира, како је раније најавио, искористиће да поништи „антидејтонску“ одлуку о расписивању референдума у Републици Српској. На референдуму у првој половини јуна грађани РС би, у складу са одлуком Народне скупштине, требало да се изјасне о одлукама које је Инцко наметнуо, посебно оним које се односе на рад Суда и Тужилаштва БиХ.

Председник Републике Српске Милорад Додик у разговору за Данас није потврдио, али ни демантовао медијске наводе према којима ће сви изабрани и именовани функционери РС, пошто Инцко суспендује одлуку о расписивању референдума, напустити заједничке органе, агенције и институције БиХ.

Како коментаришете оцену Инцка да је референдум који организује РС у надлежности државе БиХ?

- Наравно да то ни суштински ни формално није тачно. Република Српска има право на референдум о свим питањима које се ње тичу. Раније су високи представници наметали законе на шта нису имали право. Свака нова надлежност која се уводи за Босну и Херцеговину мора, према Дејтонском споразуму, имати сагласност страна у које спада и РС, а која за то није питана. Инцко има проблем са материјалним чињеницама и настоји да направи привид. Дејтон су највише рушили високи представници који су задужени за имплементацију, а не за доношење закона. Тако нешто није предвиђено ни Бонским овлашћењима, али одлуке су наметане под снажним утицајем Запада.

Можете ли да потврдите повлачење представника РС из заједничких институција у случају да Инцко поништи одлуку о расписивању референдума?

- Разумљиво ми је да се сада о томе спекулише. Ми смо веома озбиљна структура, што смо показали и када је ранији високи представник Мирослав Лајчак покушавао да наметне већинско одлучивање у Парламенту БиХ, чему смо умели да се супротставимо.

Мислите ли да ли Инцко ужива неподељену подршку западних земаља у намери да поништи одлуку о расписивању референдума?

- Мислим да нема. Инцко се као неизабрани функционер уплео и у незаконито формирање власти у Федерацији БиХ укинувши одлуку Централне изборне комисије о валидности те власти, што је такође кршење Дејтонског споразума, а не његова одбрана. С таквом политиком многи нису сагласни и многи су сумњичави. Мислим да је то опште место у међународној заједници. Инцка пре свега подржавају Британци.

Учестале су оцене да сте због политике коју водите суочени са великим притисцима Запада. Осећате ли се као да сте у немилости?

- Никада нисам био без притисака. Радити овакве послове и у оваквим условима увек је притисак. Свакако да постоји конфронтација, али што се мене тиче, немам право да се осврћем на претње и санкције. Народ жели јаку и стабилну Републику Српску са дејтонским надлежностима које су нам безочно отели.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер