петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милорад Додик: ЕУ није оно што је била пре неколико година, данас има много евроскептика у самој ЕУ
Хроника

Милорад Додик: ЕУ није оно што је била пре неколико година, данас има много евроскептика у самој ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 23. мај 2015.

Председник Републике Српске Милорад Додик рекао је да ЕУ није оно што је била пре неколико година, да је тај оптимизам сломљен и да је данас много евроскептика у Унију.

"Сама чињеница да је Дејвид Камерон победио у Британији, а да му је једно од основних изборних залагања била управо прича о референдуму о издвајању Британије из ЕУ, због чега је, према оцени аналитичара, и добио изборе, говори о нестабилности саме ЕУ. А европска администрација са нама, који треба да се придружимо ЕУ, наставља да ради као да се тамо ништа није промијенило и као да теку мед и млеко", нагласио је Додик.

Он је оценио да уколико земље региона и уђу у ЕУ, то неће бити она Унија са почетка њиховог евроинтеграцијског пута, већ ЕУ на крају пута.

"Не могу да предвидим како ће изгледати ЕУ, али мислим да ће бити највероватније без Британије. Или са Британијом, али уз велике уступке Брисела и Немачке. Али то опет неће бити она ЕУ која је постојала", рекао је Додик за "Спутњик".

На питање да прокоментарише анализу о безбедности на Балкану, која је недавно објављена, а у којој су наведене три кључне опасности - међуетнички конфликти, радикални ислам и утицај Русије, Додик је рекао да више има насиља између демонстраната и америчких полицајаца него у Републици Српској.

"Нама се, заиста, десио терористички чин, али то се дешава и у другим местима у свету. То не значи да је безбедност угрожена. Ми смо поносни што смо стабилни. Немамо изазова те врсте, али имамо оних који су незадовољни односом у свету и успехе који се нигде не бележе. Њима треба неко успешно место, а онда се враћају на старо где нису довршили посао и неком имагинацијом покушавају да затворе ту причу", рекао је Додик.

Он је навео да је тако сада у Македонији, у којој су јасно подељене етничке позиције између два већинска народа, и њихово засебно живљење, као посебних заједница, и у друштвеном и у политичком смислу апсолутно производи трење које ствара конфликт.

"Тако је и у БиХ... Очигледно да у БиХ, шта год ко причао, муслимани желе да изграде унитарну Босну и желе друге да виде као мањину или расељене из БиХ и да Босна остане у потпуности њима. Ми, Срби, смо рекли да смо за Дејтон онако како пише, а не онако како га они читају. Хрвати су незадовољни својим статусом и свакако желе нешто да промени", објаснио је Додик.

То је, оцењује он, нешто што је константно, али је и део незавршених политика које су на распаду бивше Југославије покушали да граде квази државу БиХ, која је по свему личила, и имала исту унутрашњу структуру, као што је имала Југославија - која није могла, само четири, пет година раније да преживи.

"Онда су у БиХ гурнули Бошњаке, Србе и Хрвате који су ратовали за нову Југославију, и који сад у тој карикираној Југославији треба да сарађују по свим питањима, као доказ потпуне толеранције", додао је председник Српске.

Он је навео да је упоређивање утицаја Русије са "исламским радикализмом" на Балкану бесмислен и да само злонамерни могу да праве то поређење.

"Русија је овде присутна као добар пословни партнер и помаже у економској стабилизацији, зашта смо јој веома захвални. Нема ни једног фактора или појединца државе Русије који је уперен на нарушавање безбедности, за разлику од исламских 'бораца' који су овде доспели тако што им је Запад, за време ратова, дозволио да уђу на ове просторе и направе највеће злочине. Манипулација, спин и подметање неће престати, јер им треба рат на промотивном нивоу", истакао је Додик.

Он је нагласио да Русија ни на који начин, ни војно нити у било ком безбедносном смислу, није пристуна на овом простору.

"Њихово економско присуство није ничим условљено. Руске трупе нису раширене у свету. Морам да кажем да сам најкоректнији и најугоднији став имао у разговору са председником Русије Владмиром Путином и да нисам никада осећао никакву тежину нити сам добио било какав политички захтев који би ме довео у позицију да нешто морам, а да не могу. С других страна је било много тога", нагласио је Додик.

Он је рекао да само зато што Српска има коректан, стабилан однос према Русији ставља јој се етикета да је некакав руски "тројански коњ".

"То је вештачка поларизација направљена на Западу. Наш позитиван однос према Русији није споран - ми нисмо могли да прихватимо да будемо део оних који ће увести санкције Русији или да на неки други начин учествујемо у нечему што је против саме Русије, јер сматрамо да Запад није у праву са оним што је чинио у Украјини, и да је Русија поступила исправно у функцији заштите свог народа на том простору", нагласио је Додик.

(Срна)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер