петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милорад Додик: БиХ у којој су два од три конститутивна народа незадовољна тешко може да преживи
Хроника

Милорад Додик: БиХ у којој су два од три конститутивна народа незадовољна тешко може да преживи

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 13. јул 2015.

Председник Републике Српске Милорад Додик поручио је да је једина шанса за БиХ поштивање изворног текста Дејтонског мировног споразума и да његово распакивање не би преживела.

Додик је навео да су за распакивање Дејтонског споразума више него расположени Бошњаци који у европским интеграцијама виде шансу за унутрашњу интеграцију, односно централизацију земље, али да политички представници Бошњака нису схватили да би рушењем споразума на терену имали само територијалне јединице од којих је БиХ састављена 1995. године - Републику Српску и Федерацију БиХ.

Додик је додао да је у новије време дејтонски устав на удару такозване британске администрације која крупне политичке промене у земљи покушава подвести под техничке услове које БиХ мора да испуни на европском путу, те да званични Брисел, уз помоћ политичког Сарајева, не говори о промјени споразума, али да бројним захтевима на такозваном европском путу управо покушава да промени споразум на коме почива земља.

У колумни која је објављена у "Независним новинама" председник Српске је подсетио да је 1995. споразум био једнако неприхватљив свима, али да је 20 година касније потпуно јасно да је Дејтонски мировни споразум, у ствари, био једина мера могућег живота три народа и да су то аутори споразума веома добро знали.

"Ако је такозвана међународна заједница дала највећи допринос политичком договору који је донео жељени мир у БиХ и у првим годинама после рата одиграла пресудну улогу у провођењу мира на терену, онда би било коректно да призна да је та иста међународна заједница, преко својих представника у БиХ, рушила оно што је претходно сама градила. И да се управо због таквог односа према тексту самог споразума БиХ данас налази у најдубљој кризи од завршетка рата", нагласио је Додик.

Председник Српске сматра да за ту кризу постоји само једно решење - повратак на изворни споразум из Дејтона, те да ће одустајање од тог решења неминовно водити распаду земље.

Истичући да је Дејтонски мировни споразум један од најбољих споразума у новијој светској историји, Додик је подсетио да је БиХ у том споразуму високо децентрализована држава, са свега три заједничке надлежности, три министарства у Савјету министара БиХ, који је по Уставу тек помоћни орган Председништва БиХ.

"Да се 1995. у Дејтону инсистирало на БиХ коју имамо данас, а која је резултат бројних бесправних интервенција високих представника, плашим се да би рат трајао дуже. Треба ли напоменути да је споразумом из Дејтона Република Српска имала чак и своју војску?! Споразумом на који је, између осталих, потпис ставила и Република Српска, предвиђено је око 80 надлежности више него што их Српска има данас", истакао је Додик.

Он је додао да се девастацијом споразума од разних међународних представника полако урушавала и способност БиХ да остане цјеловита и функционална.

"Двадесет година касније Срби и Хрвати осјећају незадовољство оваквом ситуацијом, па се намеће као логичан закључак да је споразум и девастиран како би се удовољило само Бошњацима", оцијенио је Додик.

Он је закључио да БиХ у којој су два од три конститутивна народа незадовољна, тешко може да преживи.

(Срна) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер