субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милоје Милетић: У копненој зони безбедности стабилно, али осетљиво
Хроника

Милоје Милетић: У копненој зони безбедности стабилно, али осетљиво

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 08. јануар 2010.

ПРЕШЕВО – Начелник Генералштаба Војске Србије генерал потпуковник Милоје Милетић изјавио је данас, током обиласка најјужније базе у копненој зони безбедности „Цворе” да је стање у тој и другим деловима копнене зоне стабилно али и осетљиво.

Милетић је са сарадницима обишао најјужнију базу „Цворе”, код села Дебце која је од Прешева удаљена седам, а од Гњилана 18 километара и која је под контролом четврте бригаде копнене војске у општинама Бујановац, Прешево и Врање.

„Дуж целе копнене зоне безбедности стање је јако осетљиво што потврђује и догађај у селу Раховац у општини Куршумлија. И најмањи и ненамерно изазвани инциденти увек добијају велики значај што намеће потребу да сви органи који делују у копненој зони безбедности, као и КФОР са друге стране морају још одговорније приступити задацима”, казао је Милетић.

Он је додао да велику одговорност за догађаје у копненој зони безбедности имају и локалне самоуправе које морају много више да раде на изградњи поверења својих грађана.

„Војска Србије се строго придржава правила и прописаних процедура у Копненој зони безбедности и ни у једном делу не излази изван оквира уставом и законом одређене делатности. Угрожавања живота људи у селу Раховац није било, а истрагу о томе шта се тамо догодило воде припадници МУП-а”, казао је Милетић.

Укупна дужина административне линије дуж Косова и Метохије износи 142 километра, а површина око 7.500 километара квадратних, на чему Војска Србије има укупно 21 базу и шест поседнутих објеката, од чега у општинама Бујановац, Прешево и Врање 11 база и пет поседнутих објеката.

Припадници четврте бригаде пренели су генералу Милетићу да имају одличну сарадњу са МУП-ом као и са КФОР-ом кроз редовне састанке на више нивоа, а током прошле године само на подручју базе „Цворе” организовали су 14 једновремених патрола.

У војној бази „Југ” код Бујановца између осталог ће се обучавати војници за учешће у мировним мисијама под патронатом УН, изјавио је такође начелник Генералштаба Војске Србије Милоје Милетић.

Током обиласка војне базе „Цворе” у општини Прешево, Милетић је казао да ће се у бази „Југ”, поред српских, за мировне мисије обучавати и војници из земаља са којима ће Србија учествовати у мировним мисијама, и да ће за почетак то највероватније бити земље које нису признале Косово.

„Део снага Војске Србије већ је ангажован у мировним мисијама у надлежности Уједињених нација, а сигурно је да постоји потреба за посебном обуком наших војника за учешће у таквим операцијама за шта база 'Југ' има изузетно повољне услове”, рекао је Милетић.

Према његовим речима, Србија улази у колективни систем безбедности и као чланица Партнерства за мир, што изискује посебне припреме за учешће војника у мировним мисијама.

Начелник Генералштаба је навео и да је у 2010. години Војска Србије расписала конкурс за 4.500 професионалних војника, од којих ће око 50 одсто добити прилику да се усавршава и добија подофицирске чинове.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер