субота, 10. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мило Ђукановић: Што пре ставити тачку на косовски статус
Хроника

Мило Ђукановић: Што пре ставити тачку на косовски статус

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 03. септембар 2009.

Црногорски премијер Мило Ђукановић изјавио је јуче да је вема важно да се што брже "стави тачка на питање косовског статуса", како би се почело са исписивањем боље будућности за све.

Оцењујући политичку и економску ситуацију у региону, црногорски премијер је казао да је, упркос још једном броју отворених питања, стање у региону боље него било када у протеклих неколико деценија.

"Ипак, све земље региона своју, надајмо се блиску, будућност виде у Европи и све сем Србије, за сада, ја сам уверен своју будућност виде у НАТО-у", навео је Ђукановић у интервју за радио Слободна Европа.

О косовском питању, он је рекао да је "политичка, тачка стављена" и да има на уму да траје један правни процес пред међународним судом, али да има утисак да тај процес "продужава илузију на различитим адресама".

"Било би важно ставити тачку на тај процес, да би се помогло свима да схватимо да су неке странице из наше историје финално исписане и да би било боље да се окренемо оним празним страницама које тек треба исписати и на којима треба дефинисати бољу будућност за све нас", рекао је црногорски премијер.

Ипак, најкрупнији проблем Ђукановић види у Босни и Херцегоовини, мада каже да и на ту тему има више оптимизма. Оценивши да је Босна још далеко од функционалности, он је рекао да не дели мишљење оних који у тој држави виде потенцијал који би могао водити обнови сукоба.

Ђукановић је изнео утисак да је пуно претходних година потрошено више у дисциплиновању Босне него у припреми те државе да преузме одговорност за своју европску будућност.

"Као неко ко нема комплекс инфериорности зато што сам Балканац, напротив, не верујем да у 21. веку било где, а посебно не на европском континенту, треба управљати са стране у одређеним дрзавама", навео је црногорски премијер.

Он је рекао да разуме да је рат "породио и такву нужду", али исто тако разуме "потребу да много брже него што смо то урадили радимо на озбиљном оспособљавању домаћих институција, које треба да преузму одговорност за еворпску будућност Босне.

"Мислим да ћемо једино тада моћи да кажемо да је посао обављен и да Босна има сигурну будућност", поручио је Ђукановић, који је као "лакша питања" оценио гранични спор Словеније и Хрватске и потребу превазилажења проблема између Грчке и Македоније око имена бивше југословенске републике.

Он је указао да су све државе региона обавезне да у Европи, региону и евроатлантској заједници раде "на пажљивој санацији постконфликтног стања на овим просторима, где су проблеми још евидентни".

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер