Početna strana > Hronika > Milo Đukanović: Otvaranje pitanja Sutorine destruktivno, i opasno za BiH
Hronika

Milo Đukanović: Otvaranje pitanja Sutorine destruktivno, i opasno za BiH

PDF Štampa El. pošta
sreda, 28. januar 2015.

Otvaranje pitanja Sutorine pokazuje da Bosna i Hercegovina ne poštuje pravila kojih se svi moraju pridržavati, kazao je crnogorski premijer Milo Đukanović, ocenjujući da to pitanje ne može ugroziti evroatlantski put Crne Gore. Đukanović smatra da je to pitanje mnogo više u žiži javnosti nego što zaslužuje.

- Otvaranje tog pitanja je veoma destruktivno i definitivno može da proizvede neke štete čija krajnja adresa će najmanje biti Crna Gora. To može imati posledice po evropski put BiH, kazao je Đukanović juče. On je u intervjuu Radiju Crne gore rekao da otvaranjem ovog pitanja BiH pokazuje da ne poštuje neka pravila kojih se svi moraju pridržavati, i da pokazuje otvorene teritorijalne pretenzije prema susednoj državi. - Treba imati na umu da je devedesetih godina, kroz rad Badinterove komisije koju su činili predsednici ustavnih sudova pet evropskih država, nedvosmisleno utvrđeno da su međunarodne granice novonastalih država na prostoru bivše Jugoslavije administrativne granice, ukoliko se dve republike bivše Jugoslavije drugačije ne dogovore - objasnio je Đukanović.

On je rekao da je u trenutku kad je BiH dobila međunarodno priznanje, bilo neophodno da se definišu precizno granice između nje i susednih država ili da se makar definišu sporna pitanja.

- Da sam ja neko ko tamo učestvuje u političkom životu, na pamet mi ne bi padalo da otvaram pitanje validnosti takozvanih avnojevskih granica. Te su granice nešto što čuva BiH sve ovo vreme upravo od ataka sa raznih adresa da se rasparča BiH - naveo je on. Đukanović je dodao da nema međunarodne arbitraže i nema postupka pred međunarodnim sudom u Hagu bez saglasnosti dveju država.

- Ko može i da pretpostavi da bi Crna Gora mogla dati saglasnost da se razgovara na jednoj od te dve adrese o bilo kom delu naše teritorije - rekao je Đukanović.

Iz Bosne i Hercegovine je, međutim, juče stigla, za sada, nezvanična vest da Predsedništvo ove države razmatra mogućnost da povuče svog ambasadora Denisa Latinovića na konsultacije u Sarajevo. Ovakva odluka je, navodno, reakcija na odluku predsednika Crne Gore Filipa Vujanovića da odloži slanje crnogorskog ambasadora u Sarajevo zbog problema oko Sutorine.

Ipak, nemaju svi u BiH isti stav u vezi Sutorine. Gradonačelnik Trebinja Slavko Vučurević rekao je da je za njega, kao gradonačelnika grada koji se graniči sa Crnom Gorom, na pitanje Sutorine, stavljena - tačka.

- Što se tiče grada Trebinja, mi nemamo nikakvih zakonskih ingerencija da pokrećemo to pitanje. Dve međudržavne delegacije i komisije su utvrdile granicu, došlo do potpisa i verifikacije, a onda se neko setio da to pitanje treba otvoriti - kazao je Vučurević.

Opozicija bi na mala vrata da postane deo vlasti

Đukanović je, u vezi namere opozicionih partija da formiraju prelaznu vladu, rekao da Crnoj Gori nisu potrebne, ni prelazna ni vlada nacionalnog jedinstva, jer ima izvršnu vlast koja funkcioniše i ispunjava osnovne ciljeve državne politike, navodeći da su te ideje opozicije politički nekompetentne. On je ukazao da se takve vlade formiraju u društvima koja se nalaze u uslovima rata, nefunkcionisanja političkih sistema, uslovima teških poremećaja zbog vanrednih okolnosti.

- Opozicija pokušava da kreira vanredne okolnosti i da zamajava sa ponudom vanrednih lekova, potpuno nepotrebnih Crnoj Gori, da bi na taj način na mala vrata ostvarili svoj cilj i postali deo vlasti - kazao je Đukanović.

(Novosti)