среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мило Ђукановић: Отварање питања Суторине деструктивно, и опасно за БиХ
Хроника

Мило Ђукановић: Отварање питања Суторине деструктивно, и опасно за БиХ

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 28. јануар 2015.

Отварање питања Суторине показује да Босна и Херцеговина не поштује правила којих се сви морају придржавати, казао је црногорски премијер Мило Ђукановић, оцењујући да то питање не може угрозити евроатлантски пут Црне Горе. Ђукановић сматра да је то питање много више у жижи јавности него што заслужује.

- Отварање тог питања је веома деструктивно и дефинитивно може да произведе неке штете чија крајња адреса ће најмање бити Црна Гора. То може имати последице по европски пут БиХ, казао је Ђукановић јуче. Он је у интервјуу Радију Црне горе рекао да отварањем овог питања БиХ показује да не поштује нека правила којих се сви морају придржавати, и да показује отворене територијалне претензије према суседној држави. - Треба имати на уму да је деведесетих година, кроз рад Бадинтерове комисије коју су чинили председници уставних судова пет европских држава, недвосмислено утврђено да су међународне границе новонасталих држава на простору бивше Југославије административне границе, уколико се две републике бивше Југославије другачије не договоре - објаснио је Ђукановић.

Он је рекао да је у тренутку кад је БиХ добила међународно признање, било неопходно да се дефинишу прецизно границе између ње и суседних држава или да се макар дефинишу спорна питања.

- Да сам ја неко ко тамо учествује у политичком животу, на памет ми не би падало да отварам питање валидности такозваних авнојевских граница. Те су границе нешто што чува БиХ све ово време управо од атака са разних адреса да се распарча БиХ - навео је он. Ђукановић је додао да нема међународне арбитраже и нема поступка пред међународним судом у Хагу без сагласности двеју држава.

- Ко може и да претпостави да би Црна Гора могла дати сагласност да се разговара на једној од те две адресе о било ком делу наше територије - рекао је Ђукановић.

Из Босне и Херцеговине је, међутим, јуче стигла, за сада, незванична вест да Председништво ове државе разматра могућност да повуче свог амбасадора Дениса Латиновића на консултације у Сарајево. Оваква одлука је, наводно, реакција на одлуку председника Црне Горе Филипа Вујановића да одложи слање црногорског амбасадора у Сарајево због проблема око Суторине.

Ипак, немају сви у БиХ исти став у вези Суторине. Градоначелник Требиња Славко Вучуревић рекао је да је за њега, као градоначелника града који се граничи са Црном Гором, на питање Суторине, стављена - тачка.

- Што се тиче града Требиња, ми немамо никаквих законских ингеренција да покрећемо то питање. Две међудржавне делегације и комисије су утврдиле границу, дошло до потписа и верификације, а онда се неко сетио да то питање треба отворити - казао је Вучуревић.

Опозиција би на мала врата да постане део власти

Ђукановић је, у вези намере опозиционих партија да формирају прелазну владу, рекао да Црној Гори нису потребне, ни прелазна ни влада националног јединства, јер има извршну власт која функционише и испуњава основне циљеве државне политике, наводећи да су те идеје опозиције политички некомпетентне. Он је указао да се такве владе формирају у друштвима која се налазе у условима рата, нефункционисања политичких система, условима тешких поремећаја због ванредних околности.

- Опозиција покушава да креира ванредне околности и да замајава са понудом ванредних лекова, потпуно непотребних Црној Гори, да би на тај начин на мала врата остварили свој циљ и постали део власти - казао је Ђукановић.

(Новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер