субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мило Ђукановић: На предстојећим изборима се одлучује да ли ћемо да будемо покрајина Велике Србије, или ћемо да наставимо путем којим смо кренули
Хроника

Мило Ђукановић: На предстојећим изборима се одлучује да ли ћемо да будемо покрајина Велике Србије, или ћемо да наставимо путем којим смо кренули

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 27. март 2023.

На предстојећим изборима се одлучује хоћемо ли да будемо покрајина Велике Србије или ћемо да наставимо путем којим смо кренули - да надограђујемо и да даље развијамо и усавршавамо своју државу као уређену европску државу, као нашу државну кућу, казао је предсједнички кандидат и лидер Демократске партије социјалиста (ДПС) Мило Ђукановић.

“У сваком времену држави требају озбиљни људи на челу државе, а посебно када наступе овакви геополитички поремећаји, који су само придодати наслијеђеним историјским проблемима почев од подјела црногорског друштва па до заостајања у развоју”, поручио је Ђукановић са трибине у Сутомору.

“Црној Гори требају озбиљни и одговорни људи на њеном челу. Потрудимо се да добијемо такав изборни резултат на предсједничким и на парламентарним изборима”, додао је.

Казао је да није никад "исијавао илузије", те да никад није "дијелио нереални оптимизам". "Ово што вам кажем је за мене потпуно реално. Ја сам убијеђен да ћу побиједити на изборима 2. априла. Побједа на предсједничким изборима нам потпуно отвара пут до побједе на парламентарним изборима. Надам се да вас у то не морам убјеђивати. Дакле, сигурно 50 одсто посла, за парламентарне изборе се завршава 2. априла”, рекао је предсједник ДПС-а.

Ђукановић се, како је саопштено из те странке, у наставку трибине и "интерактивног дијалога са мјешанима", осврнуо и на своје противкандидате, као и на досадашњи ток кампање.

“Кампања је до сада показала да већина од свих мојих противкандидата заправо наступа за исту репрезентацију. Они су само разне верзије великосрпске политике у Црној Гори. То је Мандић, свакако око тога не треба трошити ријечи, он се тако сам декларише. То је Даниловић, који цио живот провео са њим у истом послу. Бечић који је највећи дио своје политичке биографије исписао као полетарац СНП-а, за којег знамо на којој позицији је био у вријеме референдума, И на којој позицији је био све ово вријеме. И то је сада, као што видимо, дефинитивно и Милатовић. Овај ангажман који видите из Београда, сада уочи другог круга, убиједљиво то потврђује. Од препоруке Војислава Шешеља, па до организације Црногораца у Београду, оних истих које су нам нудили да 21. маја 2006. умјесто нас одлучују хоће ли Црна Гора бити независна”, казао је Ђукановић.

“Имамо нама супростављену платформу која је и идеолошки и политички савршено јасна. Дакле, свако од њих ће имати пуну подршку за даље урнисање Црне Горе, јер је идеја да Црну Гору треба докусурити – прије свега економски и институционално. Да треба паралисати институције, да треба економију бацити на кољена, да треба Црну Гору задужити толико да више не може да финансира своје функције, да би се онда наравно нашао спасилац који ће рећи – па добро ми вам тврдимо већ од времена прије референдума да вам не треба независност, тако да сада треба да на кољенима дођете у позицију двадесетседме изборне јединице коју смо вам нудили 2006. године”, додао је Ђукановић, рекавши да је управо то идеја сва четири његова противкандидата.

Ђукановић је оцијенио да се на овим изборима одлучује "хоћемо ли да будемо покрајина Велике Србије или ћемо да наставимо путем којим смо кренули", да "надограђујемо и да даље развијамо и усавршавамо своју државу као уређену европску државу, као нашу државну кућу".

“Читам како ће Милатовић да уведе Црну Гору у ЕУ?! Дакле, јесмо ли ми видјели шта је учинак владе у којој је он радио 2021. године?! Не само да је Црна Гора заустављена на путу ка ЕУ, него је данас између Црне Горе и Европске уније ископан огроман понор, који би требало да буде гробница независне, грађанске, европске Црне Горе. Је ли оно чиме нам се он препоручује, довољно добро за избор”, упитао је Ђукановић.

Казао је да поштује "сваког ко може да се подичи да каже био сам добар ђак, био сам добар студент". "То заиста поштујем. Али ми смо сада на једном другом терену у којем нам петице или десетке нијесу довољне, ми смо сада на терену гдје показујемо јесмо ли у стању да то што смо учили и научили имплементирамо у корист државе и народа. Има ли чиме да нам се похвали? Је ли то она његова влада која је из политичких разлога одбијала вакцине у времену коронавируса када није било ниједне вакције у Црној Гори, када су људи умирали и када је Црна Гора била у врху свих земаља у свијету, чини ми се на трећем – четвртом мјесту у погледу броја умрлих у односу броја становника. Је ли то? Или је његово умијеће да окупља инвеститоре и да их доводи. Можемо ли се сви заједно сјетити једног инвеститора који је дошао у скорије вријеме? Наравно сјетићемо се оних који су отишли. Да не говорим заиста о оном срамотном ставу везаном за десет Црногораца на Белведеру, који ако погину – погинули су. Па какве то сад везе има када је у питању свети циљ којег је имала апостолска влада Здравка Кривокапића?! То су референце кандидата који нам се сада препоручује као спасилац. Ја мислим да не треба ниједну ријеч даље потрошити”, рекао је Ђукановић.

Лидер ДПС-а је, како наводе из те странке, говорио и о минулом раду и периоду од 2006. до 2020. године, "у којем су плате и пензије у Црној Гори дуплиране".

“Наравно, увијек имате оне који мисле да су могла бити учетворостручене?! Али, за разлику од сијача илузија, ми смо се трудили да нудимо реалну политику, да најприје стварамо услове да се овдје развију инвестиције. И развиле су се. И ауто-пут, и подморски кабал, и Портонови, и Порто Монтенегро, и зимски ски центри и да не набрајам даље… Развиле су се инвестиције вриједне више милијарди. Такође, трудили смо се да што више људи из Црне Горе уђе у бизнис, јер није наш интерес да овдје само послују странци. Они нам требају због разних разлога и због капитала који нам је потребан за врло скупе пројекте и због трансфера искуства. Ми сад треба да градимо неке врло захтјевне објекте које никада нико из Црне Горе није градио, према томе успјешније ћемо пребродити то ако то радимо у копродукцији са иностраним инвеститорима који имају озбиљне референце у реализацији тих пројеката. Али понављам није нам циљ да овдје буду само странци, циљ нам је да се покрене пословни потенцијал Црне Горе, да се покрене предузетничка култура Црне Горе. Тако да смо врло вриједно радили на томе да се формирају нове компаније. Погледао сам податак од 2006. до краја 2019 - 20.000 нових фирми је настало у Црној Гори! Не на папиру – 20.000 активних фирми”, саопштио је Ђукановић.

Предсједник ДПС-а је рекао да се у том времену "врло интензивно радило", те да је Црна Гора "у финалу постала оно што никада није била у историји – најразвијенија земља у нашем региону".

“Данас је Црна Гора по свим параметрима најразвијенија земља Западног Балкана, дуго времена најдинамичнија економија Југоисточне Европе. Разлика је у томе што када о томе говорим, онда додајемо још неке земље попут Бугарске, Румуније, итд… Дакле, у том периоду овдје су се реализовале највеће инвестиције, отварао се највећи број радних мјеста, највећи број људи се запошљавао”, рекао је Ђукановић.

Казао је да је сагласан да је "увијек могуће приговорити – је ли то могло брже, је ли се могло можда спорије градити ауто-пут а више уложити у плате…"

“Најбоље је ако уложиш у оно што је најпрече, што је најскупље – инфраструктуру. Без инфраструктуре ви немате интерес приватног капитала. Када развијете инфраструктуру, долази приватни капитал, кад дође приватни капитал долазе радна мјеста и онда имате могућности да повећавате плате.“

“Мислим да је више него довољно врло бјелоданих разлога због којих би сваки човјек морао закључити да овакав начин управљања економијом и земљом током двије и по године ову земљу води у банкрот”, рекао је предсједник ДПС-а, осврћући се на актуелну ситуацију у Црној Гори.

“Посљедње задужење које су обезбиједили држави је по каматној стопи од готово 10 одсто. Ајде да до краја ствари упростимо. Свако од нас овдје у сали данас да оде у банку и да тражи кредит добиће га по јефтинијој каматној стопи од оне каматне стопе коју је добила држава. Шта то значи? Дакле, државе и влада су увијек најзахвалнији партнер банкама. Док сам водио владу, банке су нам гурале новац јер узимају новац од депонената стављају га на своје рачуне, плаћају пасивне каматне стопе онима који су им дали новац, желе да га негдје пласирају… Логично је да прије свега желе да га пласирају код онога за кога знају да ће им га вратити. Држава је зато најпоузданији дужник. И због тога се држави даје нижа каматна стопа него грађанима”, указао је Ђукановић.

Каже да је држава данас у ситуацији да плаћа "драстично вишу каматну стопу од грађана, зато што јој се не вјерује, зато што кредитори виде да не постоји домаћинско управљање земљом".

“Виде да ова земља пропада, да нијесу дошли из Владе да траже кредит за другу дионицу ауто-пута за коју би га добили, јер кад сте завршили прву и када аутомобили путују и плаћају друмарину и враћате кредит, немате ви проблем да добијете кредит за другу дионицу. Него виде да влада долази да се задужи за плате, а то се не враћа. Тако да није најгоре што нас може снаћи то да плаћамо каматну стопу са 10 одсто, најгоре је оно што слиједи: да не можете да се задужите. Јер не постоји банка која ће очајнику да даје кредит када види да ће очајник да прихвати коју год хоћете каматну стопу. Тај који прихвата коју год хоћете каматну стопу значи да нема намјеру да тај кредит враћа. И таквоме нико не даје новац. И када нестане новца, нема плата, нема пензија”, поручује предсједник ДПС-а.

 

Истиче да је, на основу свега наведеног, "за разумне људе" посљедњи трен "да се пробудимо из сна, како би се зауставила ова агонија".

“Ја вам не причам о банкроту у 2024. ни 2025. Ја вам причам о банкроту 2023. години! А ево се знамо доста добро, тридесет година сам ту и нијесам никада драмио више него што треба. Напротив, увијек умиривао дотле док сам могао да на своја леђа примим одговорност да то о чему причам и реализујем. Данас о томе причам али други реализују, они који то не раде у интересу Црне Горе. Најмањи је проблем што би жељели да ураде све супротно од оног што ја говорим, вријеме ће све поставити на своје мјесто и немам никаква оптерећења у односу на те људе, него је проблем што када се у Црној Гори освијестимо биће касно. Ако се не освијестимо када се не подијеле прве плате и пензије, а понављам вам у 2023. онда је то касно. Онда већ имамо револуцију на улици. Шта очекујете од пензионера који није примио пензију, како да живи?”, закључује Ђукановић.

Казао је и да се о тој теми "морамо сви озбиљно мислити када одлучујемо коме дајемо повјерење".

“Не сијем илузије, не манипулишем људима, кажем вам и оно што вам се не допада као малочас. Дакле, сигурно идемо напријед, али идемо напријед из реалних извора, одрживо. Стварамо друштвени производ, развијамо бизнис, привлачимо инвеститоре, а не растјерујемо их, отварамо радна мјеста и одатле плате и пензије иду горе, а не овако”, закљућио је Ђукановић.

(Вијести)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер