петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мило Ђукановић: Црна Гора је чврсто опредељена да постане чланица ЕУ и НАТО
Хроника

Мило Ђукановић: Црна Гора је чврсто опредељена да постане чланица ЕУ и НАТО

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 25. новембар 2014.

Беч -- Црногорски премијер Мило Ђукановић оценио је у Бечу да је најбољи пут за европеизацију Балкана боља међусобна повезаност уз нове коридоре.

Он је позвао ЕУ да помогне Балкану у савладавању најтежих деоница у процесу европске интеграције и рекао да се у прошлости показало да је лакше било суршити Берлински зид - гвоздену завесу - него менталитет на Балкану.

"Често ми се чини да се у региону још увек недовољно познајемо, да остају предрасуде које успоравају процесе пуног помирења и сарадње. Кључ за превазилажење тога је у отварању догледне европске перспективе за Балкан”, нагласио је Ђукановић.

Он је истакао да нико не спори да је владавина права услов свих услова до чланства у ЕУ, али је додао нема напретка без економског развоја, путне и енергетске инфраструктуре.

С тим у вези је поздравио иницијативу Немачке, конференцију коју је организовала канцеларка Ангела Меркел која је, како је казао, отворила наду региону.

Ђукановић је нагласио да је међусобна повезаност предуслов за стабилност Балкана, истичући да ниједна држава не може самостално да савладава све изазове, и да Европа мора помоћи земљама региона, које имају проблеме са задуженошћу, да изграде потребну инфраструктуру.

Ђукановић је изразио уверење да ће Аустрија, која ће бити домаћин конференције о западном Балкану идуће године обезбедити неке конкретније одговоре на таква очекивања региона.

Шеф црногорске владе указао је да је ЕУ променила метод и приступ у преговорима, али да су фондови остали на старим нивоима, иако су актуелне државе кандидати далеко другачијег привредног стања него што су то били ранији кандидати.

Он је нагласио да разуме опрез због негативних искустава, и подвукао да није реално од наших земаља тражити да се на старту понашају као чланице. Према његовим речима потребно је подстицати евроентузијазам у земљама региона и уједно сузбијати евро-песимизам у ЕУ.

"Потребно да ЕУ помогне у савладавању најтежих деоница, и у томе ће зависти да ли ће дан након окончања мандата нове Европске комисије бити онај велики очекивани дан за Европу“, поручио је Ђукановић.

Он је у свом излагању указао да је Црна Гора у две и по године преговора са ЕУ отворила 12 поглавља, међу којима и 24 и 23 која су срце процеса.

С тим у вези је нагласио да се на Црну Гору примењује нови приступ.

Ђукановић је истакао да је Црна Гора чврсто опредлејена да постане чланица ЕУ и у најскорије време чланица НАТО.

"Објективно је да значај наше земље по стабилности и добросуседске односе превазилази њене територијалне димензије, навео је он, изражавајући жаљење што у друштву постоје наслеђене и нове поделе, али да без обзира на политичке разлике постоји јасно опредељење за пут европске интеграције Црне Горе.

Говорећи о економским реформама, Ђукановић је нагласио да је Црна Гора створила најповољније оквире за улагања.

Такође је истакао да је израчунато да стабилан раст од четири одсто наредних година довољан Црној Гори за сустизање стандарда у ЕУ.

Шеф посланичког клуба Социјалдемократске партије Аустрије Андреас Шидер указао је да Аустрија подржава процес интеграције земаља западног Балкана у ЕУ.

Шеф одсека за источну Европу, западни Балкан, Јужни Каквказ и Централну Азију Хајдемари Гирер поручила је да је у Црној Гори, за привлачење инвестиција потребно успоставити законске оквире који би обезбедили равноправни третман страним инвеститорима, али је додала да је неопходно омогућити и слободу штампе.

Експерт Бечког економског института Владимир Глигоров оценио је да менталитет није главна економска препрека на Балкану, већ драматична институционална неизвесност, јер су границе, системи и правни и политички оквири мењани са изузетно великим потресима.

Стабилност је изузетно важна у том подручју, подвукао је он.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер