петак, 10. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милан Динић: Хрватска „Олујом“ починила геноцид
Хроника

Милан Динић: Хрватска „Олујом“ починила геноцид

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 04. август 2013.

У последњих пет година положај 1,85 милиона Срба у региону, не рачунајући Румунију и благо побољшање у Мађарској и Словенији, постаје све гори, упозорили су данас представници Напредног клуба представљајући свој пети годишњи извештај о политичким правима српског народа.

Председник Напредног клуба Чедомир Антић констатовао је на конференцији за новинаре да је погоршање права Срба у региону последица настојања да се укине Република Српска, чињенице да је Црна Гора пред банкротом, да је у кризи уставно конституисање Македоније и да је Хрватска ушла у ЕУ.

"Упркос томе што је РС успела да се одбрани на многим пољима и што њени грађани показују велики степен одговорности на изборима и гласају за државотворне странке, очекујемо да ће 2014. година бити врхунац притисака на РС", казао је Антић.

Према његовим речима, и сама Србија неактивном политиком доприноси погоршању положаја Срба у БиХ, а то се посебно односи на српска права у Федерацији БиХ која су далеко испод права која уживају Бошњаци и Хрвати у РС.

Он је упозорио да је асимилацијом и укидањем права Срба суштински на губитку светска култура и баштина, и консатовао да је тренутна ситуација у Србији само варљиви мир, налик пунском миру који је Рим наметнуо Картагини. Антић је најавио да ће, с обзиром да су Срби подстакнути да се укључе у институције Приштине, од следеће године у истраживања Напредног клуба бити укључено и Косово-УНМИК.

У извештају Напредног клуба констатује се да у Црној Гори није решено питање статуса српског народа, да су појачани притисци на Митрополију црногорско-приморску, да нису регулисана питања држављанства, као ни просветна и културна права, пре свега употреба српског језика.

Нова Влада Србије је, како се констатује, прекинула политику подршке култури и просвети која је раније вођена према српском народу у Црној Гори.

Када је реч о Републици Српској и БиХ, у извештају се упозорава да су све јачи и учесталији притисци у правцу ограничавања аутономије српског ентитета, да је умањен интензитет односа између Србије и РС, као и да је појачана кампања против РС у делу медија у Србији.

У извештају се оцењује да је протекла година била несумњиво најтежа за српски народ у Хрватској, где није направљен помак у погледу повратка имовине, избеглица и прогнаника, остваривања права на пензије и прва на употребу матерњег језика. Такође, ослобађање хрватских генерала пред Хашким судом, стална дискриминација Срба која долази из свих кругова јавности и неадекватна политика садашње Владе Србије допринели су веома лошим приликама у којима се налази српски народ у Хрватској.

Милан Динић из Напредног клуба истакао је да се у Хрватској институционализује антисрпска политика и да је сваког месеца могао да се забележи неки инцидент усмерен према Србима.

"У Хрватској постоји јасна тенденција да Срби прихвате оно што се десило над њима и 'Олују' прихвате као победнички догађај, а Хрватска је у ономе што назива самоодбраном заправо починила геноцид", рекао је Динић.

У извештају се констатује да је и у Македонији настављен прогон православне Охридске архиепископије, на шта држава Србија не реагује, да у Албанији постоји континуитет у непоштовању права око 30.000 Срба, који немају статус националне мањине, чак ни право на неалбанизована имена.

У Словенији се, како се наводи у извештају, наставља процес асимилације Срба, који још немају статус националне мањине, у Мађарској се, иако је то једина држава региона где је забележен пораст броја Срба између два пописа, мерама нове владе положај националних мањина погоршава, а највећи пробем је асимилација, односно немогућност да се очува културни и национални идентитет.

Румунија је, како је проценио Напредни клуб, једини светао пример у региону, јер у тој држави Срби уживају институционалну заштиту, интегрисани су у политичке структуре и имају активан културни живот.

Извештај Напредног клуба је, иначе, како истичу аутори, направљен на основу јавно доступних извештаја и докумената и без финансијске и логистичке помоћи Владе Србије или било које друге владе.

Чедомир Антић: Циљ „Олује” био етничко чишћење

Председник Напредног клуба Чедомир Антић изјавио је данас да је циљ хрватске војно-полицијске акције „Олуја” био етничко чишћење Срба, што је признао и покојни председник те државе Фрањо Туђман.

Антић је истакао да Туђман није скривао шовинистичке и расистичке ставове када је реч о српском народу и констатовао да су у историју уписане „његове изјаве о чистој земљи и прљавим гаћама које Срби нису стигли да однесу из Крајине”.

„Не постоји злочин у модерној Европи за који се такмиче представници Хрватске и неких држава ЕУ, пре свега Немачке, да докажу да је мање људи у њему убијено него што је заиста убијено. Ја бих позвао на елементарну пристојност и одавање почасти жртвама”, рекао је Антић новинарима.

Он је упозорио на наставак праксе да се дебатује о броју жртава у „Олуји”, констатујући да чак и садашњи председник Иво Јосиповић неукусно полемише да ли је убијено 200 или 300 људи.

„Хрватска је акцију повела без обзира што су Срби прихватили план З-4. Хрватска је обећала аутономне котаре Книн и Глина који су постојали док Срба није било, када су Срби почели да се у симболичном броју враћају, ти котари су укинути. Време је за обнову аутономних котара и време је да заједничко веће општина у Источној Славонији добије она права која му гарантује Ердутски споразум”, рекао је Антић.

Политичка карта српског народа 2013. године

Политичка карта српског народа 2013. године представља савремене политичке прилике у Србији и балканским државама у којима живе Срби.

Аутори: Чедомир Антић и Иван Потић

Пуном црном линијом обележене су границе међународно признатих балканских држава. Србија и српски народ те границе признају и једни су народ у Европи коме је оспорен и силом укинут суверенитет две међународно признате државе које су сматрали својим – Републици Србији (којој је отето Косово и Метохија) и СФР Југославији.

На свету постоје две српске државе. Прва је словом Устава из 2006. Република Србија, друга је словом Дејтонског споразума из 1995. Босна и Херцеговина. Босна и Херцеговина наравно није само српска, већ и бошњачко-муслиманска и хрватска држава. Босна и Херцеговина састоји се из два ентитета.

Република Српска је равноправни ентитет с међународно признатим статусом који је већ осамнаест година угрожен. Од делова Републике Српске и Федерације БиХ створен је под притиском великих сила Дистрикт Брчко који је у саставу БиХ, али и под кондоминијумом два ентитета.

Црна Гора је једина европска држава у којој не постоји национална већина, а то не само да није имало утицаја на устав ове државе, већ српски народ нема ни статус националне мањине. У Црној Гори данас траје борба за статус српског народа, језика којим говори и цркве, коју поштује апсолутна већина грађана ове државе.

Српски народ је у Хрватској био политички и касније конститутивни народ још од 1867. године. Конститутивност је српском народу укинута на Видовдан 1990. године. После освајања Републике Српске Крајине хрватске власти су прихватиле стварање два аутономна котара – Книн и Глина.

Ови котари су после кратког времена једнострано укинути. Ердутским споразумом Хрватска се обавезала да ће омогућити постојање Заједничког већа општина у Источној Славонији, Барањи и Западном Срему. До данас ЗВО постоји само као невладина организација, хрватске власти нису омогућиле да оно постане део уставне структуре државе.

Србија не признаје једнострано проглашену независност албанске „Републике Косово” коју данас прихвата већина чланица ОУН. Ипак, српска влада је Бриселским споразумом пристала да Срби из северног Косова постану део уставног поретка ове државе.

Срби су добили Заједницу српских општина Косова и Метохије. ЗСОКМ нема посебна аутономна овлашћења, али је у оквирима косовског устава Бриселским споразумом добила одређена права кад је реч о именовању регионалног команданта косовске полиције и именовања судија у издвојеном судијском панелу у српским општинама на северу Косова и Метохије.

Поред наведеног, у суседним државама постоје општине у којима су на власти партије или политичари који у оквиру свог политичког идентитета баштине и српску националност.

(Танјуг-Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер