уторак, 21. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милан Бачевић: Кина спремна да на Балкану инвестира сто милијарди евра, Београд центар за све пројекте
Хроника

Милан Бачевић: Кина спремна да на Балкану инвестира сто милијарди евра, Београд центар за све пројекте

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 05. јануар 2014.

БЕОГРАД - Кина планира да у наредном периоду у земље централне и источне Европе инвестира 10.000 милијарди евра, а договорено је да Београд буде центар за све пројекте који ће Кинези реализовати у области инфраструктуре у региону, изјавио је Танјугу министар природних ресурса рударства и просторног планирања Милан Бачевић.

Кина је, на основу већ предложених пројеката, спремна да на Балкану инвестира 100 милијарди евра, а у перспективи желе да уложе чак 10 хиљада милијарди, јер се очекује пријављивање многих великих развојних пројеката, прецизирао је Бачевић.

"Да, добро сам вам рекао, Кина планира да инвестира 10 хиљада милијарди", рекао министар Бачевић Танјугу.

То што је Београд одређен да буде центар за све пројекте који се тичу инфраструктуре, а које Кинези планирају да реализују у 16 земља централне и источне Европе, сјајна је вест за наше грађане и за све добронамерне људе, истакао је Бачевић.

Он је прецизирао да ће се у Београду договарати сви инфраструктурни пројекти, који ће се реализовати у региону, као кинеске инвестиције, било кроз стратешка партнерства, концесије или на било који други начин.

"То је заиста сјајан успех и нешто на шта Србија дуги низ година може да рачуна", поручио је Бачевић, истакавши да је све то директан резултат стратешког партнерства који је Србија потписала са Кином.

Он очекује да ће се Влада Србије врло брзо одредити о томе да Београд постане центар за све кинеске инфраструктурне пројекте у региону, подсетивши да се о томе разговарало и да је та понуда прихваћена, као гест добре воље кинеске стране, на самиту у Букурешту 14. децембра, када су се званичници 16 земаља централне и источне Европе састали са кинеским премијером и разговарали о економским пројектима.

Бачевић је нагласио да је пођеднако лепа вест и то што ће Русија у наредне две до три године, у српски енергетски сектор, саобраћајне и железничке комуникације, побољшање производње у НИС-у и у остале пројекте, уложити око пет милијарди евра.

"Србија има моћне и важне пријатеље у свету, који желе да инвестирају у Србији и који у великој мери могу да побољшају економску слику у Србији и да подигну животни стандард нашим грађанима," поручио је Бачевић.

Он је подсетио да су компаније из Кине већ присутне у Србији и да су са њима уговорени заједнички послови вредни око три милијарде евра, на мостовима, аутопутевима, пругама, термоелектранама, као и да је у Букурешту договорена модернизација пруге Београд-Будимпешта.

"Кинези имају сјајна искуства у пословима који се тичу брзих пруга, а произвели су и најбржи воз на свету, бржи чак и од јапанског воза, који развија брзину од више од 400 километара на сат", додао је Бачевић.

Он је нагласио да присуство Кине у Србији и у српској привреди може да буде само од користи. Бачевић је подсетио да је највећа државна кинеска компанија "Чајна гезуба корпорејшн" учествовала у изради студије за Канал Морава-Дунав-Вардар који је, како је рекао, још већи пројекат од Јужног тока.

Министар Бачевић је посебно указао на значај реализација великих пројеката, јер су они најбржи и најефикаснији начин за излазак земље из економске кризе.

"Оне земље које имају вишак новца и буџетски суфицит, као што су Кина и Русија и неке западноевропске земље, могу се добрим пројектима привући да препознају своје интересе и тај новац пласирају тамо где је то најозбиљније и најизвесније, а то су само добри пројекти" нагласио је Бачевић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер