субота, 11. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милан Бачевић: Канал Дунав-Морава-Вардар највећи стратешки пројекат
Хроника

Милан Бачевић: Канал Дунав-Морава-Вардар највећи стратешки пројекат

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 11. август 2012.

БЕОГРАД - Пловни канал Дунав-Морава-Вардар највећи је стратешки пројекат државе, а Србија не може другима да препусти контролу над својим природним ресурсима, укључујући оне на Косову и Метохији, изјавио је министар рударства и просторног планирања Милан Бачевић.

"Пловни канал Дунав-Морава-Вардар највећи је стратешки пројекат државе! Напредњаци су га обећали у предизборној кампањи и неће одустати", рекао је Бачевић у интервјуу за "Вечерње новости".

Он је истакао да је, наравно, реч о великом послу за који је потребна озбиљна припрема и додао да за тај пројекат, вредан 17 милијарди долара, влада велико интересовање.

Министар природних ресурса, рударства и просторног планирања каже да, реално, прва етапа радова може да буде завршена у року од пет, а комплетан посао за седам-осам година.

"Из 'петних жила' ћу да гурам овај пројекат. Прокопавањем канала Србија ће једним ударцем решити два проблема, суше и поплаве", каже Бачевић.

Он је додао да ће дуж Мораве од плављења бити заштићено 70.000 до 80.000 хектара најквалитетнијег обрадивог земљишта, а исто толико ће се наводњавати у сушном периоду попречним каналима, па ће пољопривредна производња бити утростручена.

Према његовим речима, на том каналу радиће пет до седам хидроелектрана инсталисане снаге између 300 и 400 мегавата електричне енергије, а њиме ће се пловни пут од северне Европе до Егеја скратити за 1.200 километара.

Што се тиче финансијског удела Србија у том пројекту, Бачевић је рекао да то зависи од модела за који се определимо.

"Предложићу стратешко партнерство или концесију, кредите никако. У ову причу нећемо улазити док се не обезбеди финансијска логистика, а политичку већ имамо. Иначе, ово није значајан пројекат само за Србију већ и за све подунавске земље", истакао је министар.

На питање како напредују преговори око изградње гасовода "Јужни ток", Бачевић је рекао да ће Србија бити најзначајнија транзитна станица на путу руског гаса ка Европи.

"Очекујем да до краја године почну припремни радови. 'Јужни ток' је тема заказаних разговора које ћу наредне недеље имати у Москви, истакао је он.

Према његовим речима, Влада Србије мора да прогласи 'Јужни ток' националним пројектом, да не би било проблема са експропријацијом земљишта.

"Ово је значајан пројекат и не можемо да дозволимо да власници парцела астрономским цифрама уцењују инвеститора, као што се то дешава 'Гаспрому' у Војводини, па за један ар траже и по 10.000 евра. Али, заштитићемо интерес и власника парцела", додао је Бачевић.

Он је као озбиљу развојну сансу Србије оценио и план експлоатације уљних шкриљаца.

"То је озбиљна развојна шанса Србије и сигурно ћу наставити путем којим је мој претходник кренуо. Не почиње свет, економија и политика са овом владом. Неозбиљни су сви који кажу да у претходној влади ништа није ваљало", истакао је министар.

Он је рекао је велики заговорник очувања природних ресурса у што већој мери.

"Не треба безглаво само јурити за новцем и немилице га трошити. Али не треба ни да ресурси буду кочница развоја, који је пред вратима", каже Бачевић.

На питање који модел ће бити понуђен потенцијалним партнерима - концесија, јавно приватно партнерство или продаја - он је напоменуо да држава мора да буде вешта у томе.

"Без обзира на то у каквој смо кризи, прво и основно је да водимо рачуна о интересу државе. За све оно што је наш стратешки интерес контролни пакет не смемо препустити другима. Никада се не бих сагласио да неко други буде већински власник, посебно ретких природних ресурса, који су скупи, тражени и због којих је Србија веома интересантна свима који имају технологије, али немају сировине јер су их потрошили, или их никада нису ни имали", додао је Бачевић.

Упитан како ће џава да заштити рудно богатство на Косову и Метохији од "дивље" приватизације, он је рекао да је КиМ, нажалост, протекторат.

"Сигурно ћу бити најгрлатији заговорник стављања природних ресурса под контролу и у правни оквир. Већ сам започео разговоре и тражим подршку међународне заједнице. Од тог блага које се налази на КиМ Србија нема право да се опрости, да се одрекне тога. Ако се погледа катастар, многи од тих природних ресурса се налазе на земљишту које је у власништву СПЦ и Срба који су прогнани", каже Бачевић.

Он је указао на проблем великог одлива младих стручњака, посебно за високософистициране технологије.

"Ми имамо далеко више потенцијалних рудника и рудних лежишта него што имамо рудара. Када се погледа по регионима, са једне стране имамо природне ресурсе и мањак радне снаге, а са друге, имамо вишак људи у непрофитабилним секторима. Држава мора својим мерама економске политике и о томе да поведе рачуна", напоменуо је министар.

Он је такође рекао да ће учинити све да се обнови пројекат катастра подземних вода.

"Пројекат је после промена 2000. угашен, а он нам је насушна потреба и данас. Учинићу све да се тај пројекат настави. Вода је скупа, и то је ресурс 21. века", рекао је министар.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер