петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Микеле Ђифони: ЕУ не подржава стратегију за север Косова
Хроника

Микеле Ђифони: ЕУ не подржава стратегију за север Косова

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 24. фебруар 2010.

Амбасадор Италије у Приштини и изасланик Европске уније на северу Косова Микеле Ђифони поновио је да стратегија косовске владе и Међународне цивилне канцеларије (ИЦО) за север покрајине „није документ Брисела и стога не може да има подршку Европске уније“, јавља данас приштинска штампа.

"Али, у пракси ми нисмо против сарадње око елемената које овај документ буде имао око заједничког приступа ЕУ на северу", рекао је Ђифони на скупу одржаном у уторак у Приштини, објашњавајући да повећање присуства ЕУ на северу Косова није само у интересу стратегије, већ и саме политике Уније.

На скупу о примени стратегије за север Косова, који је организовао Клуб за спољну политику, представници цивилног друштва на Косову су оценили да је израда стратегије за север „позитивна“, али су изразили дилеме око начина и могућности њене примене.

Међународни цивилни представник Питер Фејт је на скупу оценио да ће мишљење Међународног суда правде о легалности проглашења независности Косова "променити околности на боље и што се тиче примене ове стратегије“.

"Ми чекамо да МСП изнесе свој став. То ће бити један приступ који ће међународна заједница створити за Косово и искрено се надамо да ће појаснити ситуацију. (Суд) Неће изнети свој став којим ће сто посто подржати Приштину, али не очекујемо ни да ће подржати став и позицију Београда", рекао је Фејт, оцењујући да ће након те одлуке "Србија бити више кооперативна“.

Шеф ИЦО је у више наврата поновио током расправе да „Београд није важан фактор у примени стратегије“ и објаснио да примена тог документ није питање недеља, већ месеци и година.

"Ситуацију која је тамо створена, неће бити лако променити. Чаробним штапићем не можете променити нешто што је трајало дуже време. Територијални интегритет је главни циљ који треба да се брани и ИЦО ће помоћи влади (Косова) да га сачува", рекао је Фејт.

Амерички амбасадор Кристофер Дел је на скупу рекао да свеобухватни приступ отвара перспективу за регионалну сарадњу, оценивши да су почетне реакције Београда на стратегију биле негативне и у неколико случајева, како је рекао, "хистеричне".
"Ја мислим да овим планом у многоме помажемо Србији, као и Косову, у решавању ових питања и отварању једног новог пута за једну нову будућност и сарадњу", рекао је амерички амбасадор Дел.

Потпредседник Алијансе за будућност Косова Бљерим Шаља је, говорећи у својству аналитичара, рекао је да му стратегија личи на "један богат мени у ресторану, који нема ни кувара ни конобара", наводећи да успех стратегије зависи од њене примене.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер