петак, 17. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Михаил Горбачов: Путин не треба да се плаши сопственог народа
Хроника

Михаил Горбачов: Путин не треба да се плаши сопственог народа

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 07. март 2013.

Москва – Бивши совјетски лидер Михаил Горбачов критиковао је нове законе донете у Русији као „напад на права грађана”, позивајући у интервјуу за Би-Би-Си председника Владимира Путина „да се не плаши сопственог народа”.

Горбачов је такође критиковао најужи круг људи око Путина рекавши да је он пун „лопова и корумпираних званичника”.

Поменути закони укључују кажњавање због организовања ненајављених протеста, оштрије казне за клевету, шире дефинисање издаје и ограничења на веб-сајтовима.

Организација „Хјуман рајтс воч” је у јануару оптужила председника Путина због покретања „најгорих политичких обрачуна у постсовјетској историји Русије” откако се вратио у Кремљ преузимајући трећи мандат у мају 2012.

Организација је такође саопштила да је он надгледао „оштар заокрет у односу на обазриво напредовање бившег председника Дмитрија Медведева према политичким слободама”.

Горбачов, који има 82 године и нарушеног је здравља, и даље је спреман да каже шта мисли о догађајима у својој земљи.

Он каже да је био „запрепашћен” бројем контроверзних закона усвојених у Русији откако се Путин вратио на место председника.

„Заједничка потка која се провлачи кроз све законе јесте напад на права грађана. Забога милога, не би требало да се плашите сопственог народа”, рекао је Горбачов.

„Оно што људи желе и очекују од свог председника јест ето да са њима обнови отворени, директан дијалог. Не би због тога требало да се вређа. Требало би да се усмери и покуша да Русију извуче из тешке ситуације у којој се налази.”

Горбачов подсећа да је подржавао Путина током његовог првог мандата, али су се после тога односи „погоршали”. Њих двојица ретко разговарају и нису се срели дуже од годину дана.

„Често сам га јавно критиковао. Он понекад изгуби такт. Једном је рекао да би ’Горбачову требало одсећи језик’. Имам утисак да је веома напет и забринут. Не иде све како треба. Мислим да би требало да промени свој стил и приушти нека прилагођавања.”

Упркос критикама, Горбачов верује да Путиново окружење може да га сачува на власти и смањи ризик неког пуча или побуне.

„Путиново окружење је право за њега. Он их је одабрао и они функционишу како он хоће. Чак и у оном ужем кругу уз њега има много лопова и корумпираних званичника. Уколико се ствари не промене, Русија ће наставити да плута као санта леда у Арктичком океану.”

Горбачов није ослобођен критика. Многи Руси га оптужују због распада совјетског режима и статуса велесиле. Али, и 20 година после тога, Горбачов одбија да прихвати кривицу.

„Често ме оптужују да сам препустио централну и источну Европу. Коме сам их дао? Пољску сам, на пример, вратио Пољацима. Коме другом је она припадала?”

Прошле године једно истраживање јавног мњења садржало је питање: „Под чијом је влашћу Русија имала најпозитивнији развој?”

Владимир Путин био је на врху, Михаил Горбачов на дну, испод Јосифа Стаљина.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер