четвртак, 09. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Михаел Шпинделегер лобира за признавање Косова од свих земаља ЕУ
Хроника

Михаел Шпинделегер лобира за признавање Косова од свих земаља ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 25. март 2011.

Аустрија намерава да се појачано заложи да Косово унутар ЕУ буде признато од стране свих држава чланица, истакао је данас, поводом посете Косову, шеф аустријске дипломатије Михаел Шпинделегер.

Ту тему, како је објаснио у изјави аустријској новинској агенцији АПА, он је покренуо и током састанка са својим кипарским колегом Маркосом Кипреаноуом током јучерашње посете Никозији.

„Кипар неће признати Косово сутра”, сажео је Шпинделегер негативан биланс свог покушаја лобирања за Косовои код кипарских власти. Међутим дугорочно постоји нада да ће поред Кипра и Шпанија, Румунија, Словачка и Грчка, чланице ЕУ које нису признале Косово, „ући у чамац”, рекао је он.

Аустријски министар напомиње да је потребно да Косово, као млада држава, скептичним чланицама ЕУ покаже да, на пример, по питању мањина испуњава своје задатке.

Шпинделегер је такође оценио позитивним почетак разговора Београда и Приштине, који су „уздржано, али ипак дошли до првих резултата”.

Он је поздравио чињеницу да су враћене земљишне књиге и што је постигнут споразум о царинском печату, упозоравајући да смо још далеко од нормализације односа Србије и Косова.

Аустрија је у прошлости давала подршку Косову на путу у независност унутар ЕУ, и то ће и надаље чинити, казао је Шпинделегер и у том контесту указао на оптужбе против премијера Косова хашима Тачија за трговину органима, као и на нерегуларности на децембарским парламентарним изборима.

„Поставили смо себи циљ да ћемо све земље западног Балкана приближити ЕУ. Ми желимо да им конкретно помажемо у изградњи државних структура које су потребне, како би једном могле постати чланице ЕУ”, објаснио је он.

Када је реч о Косову помоћ је потребна конкретно по питању „визног дијалога”, навео је он додајући да је од визне либерализације Приштина још далеко.

Инача, његова посета Приштини, како је подвукао, је сигнал да је ЕУ отворена према Косову.

У делегацији Шпинделегера налази се и политички директор Министарства спољних послова Аустрије Штефан Лене који је одбацио спекулације да би могао бити будући специјални изасланик ЕУ на Косову.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер