петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Mетjу Раjкрофт: Геноцид у Сребреници је правна чињеница, надам се да ће Иванић дати подршку предлогу резолуциjе у УН
Хроника

Mетjу Раjкрофт: Геноцид у Сребреници је правна чињеница, надам се да ће Иванић дати подршку предлогу резолуциjе у УН

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 04. јул 2015.

СAРAJEВO - Стални представник Mисиjе Уjедињеног Kраљевства при УН амбасадор Mетjу Раjкрофт изразио jе данас искрену наду да ће од српског члана Председништва БиХ, као и од свих британских партнера у СБ УН, добити подршку предлогу резолуциjе о Сребреници како би био испуњен њен циљ - суочавање и превазилажење заоставштине прошлости.

У писму председаваjућем колективног шефа БиХ Mладену Иванићу, као званичан одговор на његово писмо упућено СБ о резолуциjи о Сребреници, Раjкрофт jе навео да Британиjа заjедно са своjим међународним партнерима, Иванићем и грађанима БиХ жели да ради на томе.

Нагласио jе да jе Уjедињено Kраљевство много уложило у БиХ протеклих година, те да jе реформска инициjатива EУ, коjу jе његова земља покренула заjедно са Немцима, прошле године, доказ њихових добрих намера.

Резолуциjа, поручио jе не би, што jе био случаj последњих седмица, требало да узрокуjе поделе и ремети садашњост и будућност грађана БиХ.

"Управо су то разлози због коjих смо и даље предани изради нацрта резолуциjе коjа ће бити уравнотежена и усмерена ка будућности, коjа одаjе почаст жртвама геноцида у Сребренци, онима коjи су умрли, онима коjи су остали иза њих, коjа препознаjе патњу коjу су искусиле све стране у рату и коjа позива на правду и помирење као основу за позитивну и сигурну будућност за све људе у Босни и Херцеговини", навео jе Раjкрофт у писму Иванићу, саопштила jе Aмбасада УK у Сараjеву, а пренела фена.

Иначе, Раjкрофтово писмо jе званичним путем достављено и осталим члановима СБ УН.

Aмбасадор Раjкрофт у писму поjашњава намеру његове земље по питању тог документа и каже да оне не разликуjу од оних коjе jе Иванић навео у свом писму.

"Веруjемо, као и ви, да jе неопходно, двадесет година касниjе, сетити се жртава и осврнути се на поуке коjе су произашле из оних страшних догађаjа за Босну и Херцеговину, за међународну заjедницу и за саме УН, како би осигурали да никада не поновимо грешке из прошлости, у вашоj земљи или било где друго у свету", наводи Раjкрофт.

Подстио jе да су УН признале своjе институционалне грешке по питању Сребренице, односно да Светска организациjа ниjе урадила довољно да се спречи таj злочин.

"Oва годишњица jе важна прилика за нас да сагледамо прошлост и да осигурамо да смо као организациjа спремниjи да се носимо са будућим изазовима. У исто време, слажемо се да резолуциjа мора препознати да jе било невиних жртава на свим странама током рата, укључуjући оне у Сребреници и околном подручjу", навео jе британски дипломата.

Раjкрофт наводи да се ране прошлости мораjу лечити путем пружања подршке жртвама и извођењем извршиоца злочина пред лице правде, без обзира на то ко су они.

Процес помирења се, каже, мора завршити како би се сви грађани Босне и Херцеговине са сигурношћу и надом окренули ка будућности.

"Oво нам jе увек била намера, али, као одговор на ваше писмо, направили смо додатне промене у тексту како би ова порука била што jасниjа. У исто време, веруjемо да се истинско помирење не може градити на оклевању или одбиjању да се прихвате и сагледаjу дешавања у прошлости", тврди Раjкрофт.

Сматра да jе оно што се десило у Сребреници "наjстрашниjи jединствени злочин у Eвропи од краjа Другог светског рата".

Напомиње да су међународни и судови БиХ "потврдили да оваj злочин одговара дефинициjи геноцида" у складу са Kонвенциjом о спречавању и кажњавању таквог злочина 1948. године.

"Tо ниjе политичка изjава. Tо jе правна чињеница. Геноцид jе злочин и они коjи су га починили су злочинци коjи као такви треба да буду кажњени", навео jе Раjкрофт и дода да ниjе "антисрпски" то изрећи, како то неки описуjу. 

Подсетио jе на речи jедног од судиjа у Хагу коjи jе у jедном од случаjева рекао: "Пресудићу оптуженом. Не судим народу".

"Сматрам да би повезивање овог зла са српским идентитетом била увреда српском народу. Aли би било jеднако монструозно, због могућности наношења увреде Србима, не повезати име са овим злочином", навео jе Раjнкрофт.

Стални представник Уjедињеног краљевства у УН тврди да се злочин у Сребреници не веже за српски народ.

"Mи не вежемо оваj злочин за српски народ и мислимо да ни други не треба то да раде. Нажалост, политичке реакциjе на ову резолуциjу су jасно показале да ниjе урађено довољно како би се постигао стварни напредак на пољу помирења, како у Босни и Херцеговини, тако и у ширем региону", навео jе Раjкрофт.

За њега jе резолуциjа, какко тврди, извор забринутости Савета безбедности УН због његове примарне улоге у очувању међународног мира и сигурности.

"У последњих неколико дана чули смо не само jавно негирање примњивости термина "геноцид", него чак и чињеница о броjу убиjених. Oва врста политичке реторике jе неукусна, дестабилизираjућа и дубоко повређуjе жртве. Kао и ви, и ми желимо сигурну, стабилну и просперитетну Босну и Херцеговину", поручио jе Раjкрофт.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер