петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мери Ворлик: Србији су отворена врата за чланство у НАТО
Хроника

Мери Ворлик: Србији су отворена врата за чланство у НАТО

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 05. фебруар 2010.

Србији су отворена врата за чланство у НАТО, али је то одлука коју она сама треба да донесе, изјавила је нова амбасадорка САД у Београду Мери Ворлик.

У интервјуу агенцији Бета, Ворлик је рекла да "САД у потпуности подржавају европске и евроатлантске аспирације Србије и да чине све да потпомогну њене напоре у том правцу".

Ворлик се није изјаснила о роковима за улазак Србије у ЕУ, истакавши да након позитивних корака са краја прошле године, укључујући подношење пријаве за чланство, Србија иде у добром смеру а да ће тајминг до пуноправног чланства зависити од тога "какве су намере и аспирације саме Србије, као и од обављеног посла".

"Чланство у ЕУ је веома важан циљ, али треба да се обави још велики део посла. Србија је сада, након предаје захтева за чланство, на правом почетку свог пута ка ЕУ", навела је.

САД, према речима амбасадорке, снажно подржавају позитивне кораке у процесу европске интеграције Србије који су се десили крајем прошле године, укључујући укидање шенгенских виза.

"Надам се да ће се у месецима и годинама који су пред нама такви кораци наставити и ми ћемо их снажно подржавати", додала је. На питање да ли би чланство у НАТО било корисно за процес европске интеграције Србије, Ворлик је подвукла да је то одлука коју Србија сама треба да донесе.

"Мислим да је важно да будемо сасвим јасни да су врата за чланство у НАТО отворена за Србију, а на Србији је да сама одлучи о томе", рекла је Ворлик.

Она сматра да је сарадња НАТО и Србије кроз програм Партнерство за мир "веома важна" и да се могу "појачати активности кроз тај програм, које би биле корисне за Србију".

"Верујемо да без сумње чланство у НАТО доноси значајну корист. Али такође схватамо да је то тешко питање", рекла је Ворлик.

На питање на који начин САД могу да потпомогну процес европске интеграције Србије, Ворлик је навела да су "бројни програми помоћи већ у знатној мери усредсређени на реформе неопходне за напредак Србије на путу ка чланству у ЕУ".

"У сарадњи са српском владом и колегама из ЕУ треба да видимо шта још можемо да учинимо како бисмо помогли да се тај процес настави, у области владавине закона, економске и других реформи и подстицања бизниса", додала је.

Ворлик је истакла да Србија има "веома важну улогу у региону" и додала да је "у интересу Београда да се усредсреди на решавање отворених питања са свим својим суседима".

"Мислимо да Србија може дати важан допринос како регионалној стабилности, тако и економском напретку од чега би имале користи и она сама и читав регион", оценила је амбасадорка САД.

Упитана како види улогу Србије када је реч о ситуацији у БиХ која изазива забринутост и у САД и у ЕУ, Ворлик је истакла да је "БиХ важан сусед за Србију која има посебно значајну улогу као један од гараната Дејтонског споразума".

"У интересу је Србије да Босна буде успешна у политичком и економском смислу и у смислу регионалне стабилности, као и да подржи њене евроатлантске аспирације. Мислим да власти у Србији то схватају и подржавају", навела је.

Поводом очекиваног усвајања резолуције о Сребреници у парламенту Србије, Ворлик је навела да САД подржавају сваки корак који доприноси да се реше проблеми из прошлости.

"То може бити само од помоћи. САД генерално подржавају сваки напор који ће помоћи решавању преосталих отворених питања и у том смислу ми то сматрамо кораком напред", рекла је.

Нова амбасадорка САД поновила је да су се Вашингтон и Београд "сложили да се не слажу о Косову", али је истакла да то не значи да са српским званичницима неће разговарати о бројним другим питањима за које постоји заједнички интерес.

"За САД је питање статуса Косова решено, али Америка снажно верује да је и у интересу Србије да се решавају питања везана за квалитет живота, владавину права, правосудни систем за све грађане на читавом Косову. На томе можемо да сарађујемо", рекла је.

Ворлик, која је дужност новог амбасадора САД у Србији преузела крајем јануара, рекла је да је њен први задатак на том месту да "слуша и учи" како би упознала земљу, људе, њихова интересовања и аспирације за будућност.

"Када будем чула шта људи у Србији сами желе када је реч о њиховој будућности, онда је мој наредни корак да пажљиво промислим шта бисмо ми могли да урадимо да продубимо сарадњу у бројним областима у којима већ сарађујемо", истакла је.

Она је оценила да је сарадња Србије и САД "у многим сферама добра", али да треба видети шта може да се учини да се она ојача и прошири, а као области на које ће фокусирати своје напоре навела је билатералне контакте, безбедност, привреду, улагања, културу и образовање.

"Мислим да је посета потпредседника САД Џозефа Бајдена у мају прошле године била веома важна, јер је дала нови тон нашим билатералним односима. Трудићу се да то наставим и надограђујем", навела је Ворлик.

Прецизирала је да ће радити на јачању безбедносне компоненте односа Србије и САД која је и сада "веома јак аспект билатералне сарадње", као и да ће настојати да унапреди економску сарадњу. Истакла је такође да ће радити на привлачењу инвестиција у Србију, посебно на отклањању бирократских и других препрека и ограничења за већа улагања.

Америчка амбасадорка посебно је указала на потребу да измеђ САД и Србије буде што више "директних контаката и програма размене из области образовања и културе који ће повезати две земље и њихове грађане".

На питање да ли након либерализације визног режима са ЕУ Србија може очекивати сличне мере и од САД, Ворлик је рекла да се нада да "можда постоји начин да се продужи важење виза" за српске грађане који путују у САД, али да се "то питање још разматра".

"Генерално подржавамо што више контаката и све што може да се учини да се олакша путовање измедју наше две земље", додала је Ворлик у интервјуу агенцији Бета.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер