уторак, 19. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мехо Омеровић: Србија има добре законе о правима мањина, али се у пракси не спроводе увек - биће замерки ЕУ
Хроника

Мехо Омеровић: Србија има добре законе о правима мањина, али се у пракси не спроводе увек - биће замерки ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 29. април 2017.

 Европска комисија би могла озбиљно да замери Србији што још није усвојила и применила одређене законе у вези са поглављем 23.

 

То поглавље се односи на правосуђе и основна права, упозорио је председник скупштинског Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова Мехо Омеровић уочи извештаја ЕК о владавини права који се очекује до 15. маја.

Србија, каже Омеровић, још није усвојила закон о бесплатној правној помоћи и о равноправности мушкараца и зена, као ни измене Закона о саветима националних мањина које је требало донети почетком ове године.

Чека се, додаје, и усвајање измена Закона о правима националих мањина, који је донет још у време државне заједнице са Црном Гором.

"Навео сам само неколико кључних закона који се тичу одбора којим ја председавам, а да не говорим о читавом сету оних ствари и независности правосудних, тужилачких и других органа у односу према држави и институцијама. Ту ће бити замерки ЕК, то сам више него сигуран", рекао је Омеровић за Тањуг.

То су, истиче, ствари које морамо да решавамо у овој години.

Он наводи да је за нас значајно што из поглавља 23 проистиче и посебан Акциони план за положај националних мањина који живе у Србији, те што су закони Србије који се односе на поштовање људских права и права националних мањина, по оцени европских и светских званичника, међу најбољима у овом делу Европе.

Омеровић, међутим, примећује да је проблем њихова примена.

"У пракси имамо случајеве да се одређени закони не спроводе годинама зато што ресорни министар не доносе подзаконски акт или се у међувремену промени влада, дођу нови избори... имамо техничких проблема да применимо одређене законе", упозорава Омеровић.

Извештај ЕК који ће бити презентован званичницима биће поновна опомена институцијама државе Србије које или не функционишу или нису у пуном капацитету, пре свега у правосуђу, а биће и замерки на однос према одређеним независним државним органима и институцијама које бира парламент.

"Ту не очекујем позитивну оцену од стране ЕК зато што знам и сам сам свестан тога да нам ту доста тога шкрипи, рокови су протекли, неке ствари иду јако споро, а и пракса је показала да постоје одређени проблеми", додао је Омеровић.

Истиче да парламент мора да има контролну функцију, али да посланици често то заборављају.

"Ми морамо да контролишемо како извршна власт, јавна предузећа, спроводе одређене законе, конкретно у овом случају законе који се тичу поштовања људских права и права националних мањина", каже Омеровић.

Урађено је, каже, доста на имплементацији Конвенције Савета Европе о спречавању насиља над женама усвајањем измена и допуна закона који ступају на снагу 1. јуна, а усвојена је и Стратегија о унапређењу положаја Рома и Ромкиња.

"То су ствари које ће ЕК препознати као бољитак и нешто што је значајно квалитетно урађено у протеклом периоду", наводи Омеровић.

Наводећи да припадници националних мањина у Србији у највећем броју случајева деле судбину већинског српског народа, Омеровић каже да постоје одређени проблеми у имплементацији појединих закона када је реч о запошљавању припадника националних мањина у јавном сектору.

Ту, додаје, морамо много више да урадимо јер још постоје институције и службе у којима се припадници националних мањина једва или никако не могу запослити.

"Пре два месеца сам се обратио министру спољних послова Ивици Дачићу да ми достави информацију о томе колико је представника националних мањина у Србији у последњих 13 година уписано на дипломатску академију. Нисам добио одговор", каже Омеровић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер