Početna strana > Hronika > Medvedev i Obama se čuli telefonom prvi put od početka libijske krize
Hronika

Medvedev i Obama se čuli telefonom prvi put od početka libijske krize

PDF Štampa El. pošta
subota, 26. mart 2011.

Moskva i Vašington koordiniraju stavove o Libiji. Prvi put posle početka krize u ovoj zemlji u četvrtak kasno uveče predsednici Rusije i SAD u telefonskom razgovoru razmotrili su situaciju u regionu i tok strane vojne operacije protiv snaga Gadafija.

Neophodno je sprečiti žrtve među civilima, posebno je istakao Dmitrij Medvedev. On je takođe potvrdio: dostizanje ciljeva određenih u rezoluciji SB UN ostaje prioritet za Rusiju. A to je uvođenje zone zabranjene za letove iznad Libije, što neće dozvoliti snagama Gadafija da bombarduju regione koje kontroliše opozicija.

Barak Obama je izrazio zahvalnost za podršku Moskve u realizaciji ove rezolucije, kao i za kasnije pozitivne izjave Dmitrija Medvedeva o mandatu koji proističe iz datog dokumenta. Ranije je u specijalnoj izjavi predsednik Rusije izrazio nadu da sve države koje primenjuju svoje naoružanje radi zatvaranja vazdušnog prostora Libije, čine to isključivo u ime Libijaca. Tačnije, radi toga da se ne dopusti dalja pogibija ljudi i dezintegracija Libije kao države. Pri tome predsednik je izrazio žaljenje što neki partneri Rusije vrše nekakve sopstvene akcije na uvođenju reda, ali ove akcije nisu uređene, nisu usaglašene.

Ova ocena je tačna i pošto je posle 6 dana diskusije NATO ipak doneo odluku o učešću u vojnoj operaciji u Libiji. Kako je izjavio njegov generalni sekretar Andres Fog Rasmusen, alijansa preuzima na sebe odgovornost za komandovanje i upravljanje zonom zabranjenom za letove. Međutim Francuska insistira da će NATO rukovoditi samo tehničkom stranom operacije u Libiji. Političku komandu će vršiti koalicija svih učesnika operacije. Tačnije sada će se dejstva NATO-a i drugih zemalja koalicije na lišavanju armije Gadafija borbene moći voditi paralelno, ističe ekspert Instituta za strateške ocene i analize Sergej Demidenko.

„Odsustvo centralne komande operacije do današnjeg dana, kao i to što niko faktički ne želi da preuzme konačnu odgovornost za dejstva u Libiji, upravo govore o tome da situacija postepeno zalazi u ćorsokak. Izlaz može da bude samo masovni upad u Libiju, i vojna smena Gadafijevog režima.“

Između ostalog, NATO ne isključuje kopnenu operaciju u Libiji radi osiguranja sopstvene bezbednosti. Pri tome UN mogu čak da ne traže mandat za to. Povod za ovaj zaključak dalo je zatvoreno zasedanje SB UN u četvrtak. Razmatranje situacije u Libiji nije dovelo ni do kakvih konsolidovanih odluka. Mnogo se delotvornijim pokazao samit EU u Briselu. Šefovi država i vlada 27 zemalja izjavili su spremnost da uvedu zabranu uvoza nafte i gasa iz Libije, kao i da blokiraju sve prihode Gadafija od prodaje energenata.

(Glas Rusije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner