уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Медведев и Обама се чули телефоном први пут од почетка либијске кризе
Хроника

Медведев и Обама се чули телефоном први пут од почетка либијске кризе

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 26. март 2011.

Москва и Вашингтон координирају ставове о Либији. Први пут после почетка кризе у овој земљи у четвртак касно увече председници Русије и САД у телефонском разговору размотрили су ситуацију у региону и ток стране војне операције против снага Гадафија.

Неопходно је спречити жртве међу цивилима, посебно је истакао Дмитриј Медведев. Он је такође потврдио: достизање циљева одређених у резолуцији СБ УН остаје приоритет за Русију. А то је увођење зоне забрањене за летове изнад Либије, што неће дозволити снагама Гадафија да бомбардују регионе које контролише опозиција.

Барак Обама је изразио захвалност за подршку Москве у реализацији ове резолуције, као и за касније позитивне изјаве Дмитрија Медведева о мандату који проистиче из датог документа. Раније је у специјалној изјави председник Русије изразио наду да све државе које примењују своје наоружање ради затварања ваздушног простора Либије, чине то искључиво у име Либијаца. Тачније, ради тога да се не допусти даља погибија људи и дезинтеграција Либије као државе. При томе председник је изразио жаљење што неки партнери Русије врше некакве сопствене акције на увођењу реда, али ове акције нису уређене, нису усаглашене.

Ова оцена је тачна и пошто је после 6 дана дискусије НАТО ипак донео одлуку о учешћу у војној операцији у Либији. Како је изјавио његов генерални секретар Андрес Фог Расмусен, алијанса преузима на себе одговорност за командовање и управљање зоном забрањеном за летове. Међутим Француска инсистира да ће НАТО руководити само техничком страном операције у Либији. Политичку команду ће вршити коалиција свих учесника операције. Тачније сада ће се дејства НАТО-а и других земаља коалиције на лишавању армије Гадафија борбене моћи водити паралелно, истиче експерт Института за стратешке оцене и анализе Сергеј Демиденко.

„Одсуство централне команде операције до данашњег дана, као и то што нико фактички не жели да преузме коначну одговорност за дејства у Либији, управо говоре о томе да ситуација постепено залази у ћорсокак. Излаз може да буде само масовни упад у Либију, и војна смена Гадафијевог режима.“

Између осталог, НАТО не искључује копнену операцију у Либији ради осигурања сопствене безбедности. При томе УН могу чак да не траже мандат за то. Повод за овај закључак дало је затворено заседање СБ УН у четвртак. Разматрање ситуације у Либији није довело ни до каквих консолидованих одлука. Много се делотворнијим показао самит ЕУ у Бриселу. Шефови држава и влада 27 земаља изјавили су спремност да уведу забрану увоза нафте и гаса из Либије, као и да блокирају све приходе Гадафија од продаје енергената.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер