субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Медлин Олбрајт: Збивања на северу Африке нова шанса за демократију
Хроника

Медлин Олбрајт: Збивања на северу Африке нова шанса за демократију

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 15. март 2011.

Збивања на северу Африке су прилика за демократске промене, уверени су учесници трансатлантског дијалога у Бриселу. Ове догађаје бивша америчка државна секретарка Медлин Олбрајт пореди са рушењем берлинског зида и падом гвоздене завесе у Европи, док председник Европског парламента, Јежи Бузек каже да је то прилика за бројне кораке напред према демократији.

Има ли снажнијег примера и прилике за сарадњу Европе и Америке на јачању демократских процеса од онога што се управо дешава на северу Африке? Свесни да живимо у време историјских промена, ауторитети са обе стране Атлантика су се сложили да је сада право време за заједничко деловање:

“Увек сам мислила да пад берлинског зида и збивања у централној и источној Европи представљају највећу демократску промену какву ћу икада у животу видети. Сада мислим да сам можда погрешила - јер оно што се дешава на Блиском Истоку је најневероватнија промена игре која ће имати утицаја на наше животе на многе различите начине,” каже бивша државна секретарка САД, Медлин Олбрајт.

“Ако не будемо у стању да решавамо данашње прилике на прави начин, заједно, биће то велики, заиста велики промашај," истиче некадашњи високи представник ЕУ, Хавијер Солана.

Међутим, посао се не завршава на узаврелом северу Африке. Широм света јачају нове нације и државе, напредујући брже или спорије путем демократије.

“Морамо такође да нађемо начин како да сачинимо партнерство по питању демократизације са државама које су на путу ка томе што је више могуће, морамо себи привући Бразил, Индију, Индонезију, Јужну Африку, Турску, Чиле јер оне играју све важнију улогу у ширењу демократије," истиче Медлин Олбрајт.

А председник Европског парламента Јежи Бузек поручује:

“Како то иначе бива у демократији, дешавају се два корака напред, један назад. Некада чак три корака назад. Међутим, верујемо да би се сада могла десити три корака напред.”

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер