петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Медлин Олбрајт: Младић заслужује да му се суди и пресуди
Хроника

Медлин Олбрајт: Младић заслужује да му се суди и пресуди

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 27. мај 2011.

Међу бројним реаговањима на хапшење Ратка Младића, огласила се и бивша америчка државна секретарка, Медлин Олбрајт.

"Ратко Младић заслужује да му се суди и пресуди. Он је био војни командант који је наредио убиство хиљада људи и покушао да разори босанско друштво. Његово суђење требало би да нас поново подсети на  сурову реалност етничког чишћења и, надам се, донесе неку утеху преживелима. Младић је хтео да постане освајачки херој, али је уместо тога живео као бегунац у мраку, ван јавног живота и сада је суочен са годинама у затвору. Правда је извршена. Чињеница да су га српске власти ухапсиле јесте добар знак. Демократија у успону помаже земљи да се суочи са сопственом прошлошћу", рекла је Медлин Олбрајт.

Врховни командант НАТО Ставридис: Одушевљен сам због тог догађаја

"Хапшење Ратка Младића помаже да се затвори мрачно поглавље историје Балкана, и отвара пут светлијој будућности.  Одушевљен сам због тог догађаја", изјавио је за Глас Америке врховни војни командант НАТО-а, амерички адмирал Џејмс Ставридис, који оцењује да ће хапшење и суђење Младићу пред Хашким трибуналом утрти пут даљем напретку у целом региону.

Лорд Џорџ Робертсон: Ово је значајан дан за НАТО

„Ово је значајан дан за Србију, Балкан, али и за НАТО. Хапшењем Младића, који има толико крви на својим рукама, завршило се прилично јадно поглавље у европској историји. Било би свакако боље да су и Младић и Караџић раније били ухваћени, али после рата штитили су их многи који су били саучесници у њиховим злоделима. Међутим, ми смо рекли да ће на крају бити ухваћени и данас би требало да сви будемо задовољни. Мислим да је ово велики тријумф и за председника Тадића, којег познајем још из времена када је био министар одбране у постмилошевићевској Србији. Он је добар човек, који има визију за своју земљу. Он жели посперитет и слободу Србији и жели да је интегрише са Европском унијом. То није могло да се догоди док су екстремистички елементи крили Младића, који је уосталом био један од, ако не и главни архитекта етничког убијања, које је оставило мрљу на читавом том простору. Суд у Хагу биће много праведнији према њему него што је он био према жртвама свог недела“, казао је Лорд Џорџ Робертсон, бивши генерални секретар НАТО-а

Дејмон Вилсон: Велики дан за Србију, велики дан за Бошњаке

„Данас је велики дан. То је велики дан за Србију, велики дан за Бошњаке и велики дан за међународну заједницу. Важно је и то што међународна заједница није могла да одустане од његовог извођења пред лице правде, јер не може да се заборави да је одговоран за смрт осам хиљада одраслих мушкараца и дечака у Сребреници и многих других широм Босне. Међутим, чин његовог хапшења је важан и зато што омогућује Србији да затварањем једног поглавља сада усмери сву пажњу на придруживање Европи. Уклањање Младића помоћиће Србији не само на путу ка Европи него и у погледу јачања веза са Сједињеним Државама. Младићев одлазак из корена мења дебату о Србији и њеној будућности“, казао је за Глас Америке потпредседник Атлантског савета Дејмон Вилсон.

Курт Волкер: Уклоњена озбиљна препрека

Хапшење Ратка Младића пружиће огромну помоћ Србији да напредује ка будућности, оценио је за Глас Америке бивши амбасадор Сједињених Држава у НАТО-у и извршни директор Центра за трансатлантске односе Унверзитета „Џонс Хопкинс“, Курт Волкер.

„Чињеница да је ухваћен и да ће, препостављам, бити предат Хашком трибуналу, што је важан корак, изузетна је. Мислим да ће то помоћи Србији да отвори ново поглавље. Такође ће имати значајан утицај на интеграцију Србије у Европску унију, која се не би догодила све док је Младић био на слободи. Његово хапшење сада отвара ту могућност, што је суштинска промена. Темпо интеграције Србије ће и даље зависити од реформи на унутрашњем плану и осталих обавеза које Европска унија очекује да чланице испуне. Хапшењем се међутим уклања веома озбиљна препрека и омогућује Србији да настави процес интеграција.“

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер