уторак, 30. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Међународни суд правде у Хагу ставио ембарго на објављивање исказа сведока на главној расправи у спору Србије и Хрватске
Хроника

Међународни суд правде у Хагу ставио ембарго на објављивање исказа сведока на главној расправи у спору Србије и Хрватске

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 25. фебруар 2014.

Хаг - Међународни суд правде у Хагу ставио је ембарго на објављивање исказа сведока на главној расправи у спору Србије и Хрватске, која почиње 3. марта.

Та забрана важиће до краја расправе, односно до 1. априла.

Искази и унакрсно испитивање сведока и вештака две стране заказани су у хашкој Палати мира за 4. и 5. март. Суд је забрану њиховог објављивања до краја расправе образложио неопходношћу да "правда и узимање доказа буду темељно спроведени", као и да се сведоцима "омогући да исказе дају независно".

Извештачима је дозвољено да прате исказе сведока, али ће о њима јавност моћи да обавесте тек 1. априла.

У процедури Међународног суда правде у Хагу је иначе да се обелодањивање највећег дела докумената у вези са неким процесом објављује када суђење почне. Извештачи из Хага зато очекују да ће више од две хиљада страница документа у вези са овом расправом бити доступно кад почне суђење.

Суђења пред Међународним судом правде у Хагу су отворена за јавност осим ако не буде било неких делова суђења која се одлуком суда из безбедносних разлога затворе за јавност.

Подсетимо, Хрватска и Србија, једна против друге, поднеле су највишем суду Уједињених нација тужбе за геноцид током рата у Хрватској, 1991-95. За сада, ни суд, ни обе стране, нису саопштили идентитет и број сведока. Зна се да ће у првој недељи расправе, која почиње 3. марта, Међународни суд правде саслушати аргументе Хрватске, као и сведоке обе стране.

Од 10. марта, заступници Србије ће узвратити излагањима о хрватској тужби, али и контра-тужби коју је званични Београд поднео против Загреба. Затим, друга рунда размене аргумената биће, уз паузе, одржана од 20. марта до 1. априла.

Хрватска је тужбу, због наводног геноцида, против тадашње СРЈ поднела у јулу 1999, а Србија је контратужбу суду доставила у јануару 2010.

Међународни суд правде се у новембру 2008. огласио надлежним за тужбу Хрватске против Србије, после расправе у којој је српски правни тим ту надлежност оспоравао.

Иначе, управо је о тужбама две државе јуче у Београду говорила хрватска министарка спољних послова Весна Пусикћ, која је изјавила да неће бити повлачења тужби.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер