петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Међународне реакције: Кристијан Аманпур – Младићева кривица се никада није доводила у питање; САД - Балканске земље да изграде бољу будућност
Хроника

Међународне реакције: Кристијан Аманпур – Младићева кривица се никада није доводила у питање; САД - Балканске земље да изграде бољу будућност

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 22. новембар 2017.

Њујорк -- Кривица генерала ВРС Ратка Младића се никада није доводила у питање, изјавила је на ЦНН чувена новинарка и водитељка Кристијан Аманпур након пресуде Младићу.

Како наводи, Младић је осуђен за најтеже злочине који постоје према међународном праву - геноцид и злочине против човечности.

“Овај ситни криминалац је те злочине извршио у углу Европе током деведесетих година, у јеку пада СССР, комунизма и Југославије. Он и његови су покушали да направе етнички чисту државу. Шта то значи? Убијање, истребљење и узимање талаца. У овом случају то су углавном били Муслимани и нешто Хрвата“, навела је Кристијан Аманпур, која је извештавала из ратова на Балкану током деведесетих.

Осим тога, она је на Твитер окачила снимак на којем се види како интервјуише Младића током сукоба деведесетих година.

Аманпурова је истакла и да је судија Хашког трибунала био "нарочито бесан" када је читао тачку о таоцима "јер се ту радило о особљу УН".

“Била сам тамо, била сам тамо током свега овога, али никада нећу заборавити 1995. годину када су Ратко Младић и његови мислили да је паметно да припаднике УН узму као таоце и искористе их за погађање и преговоре“, истакла је Кристијан Аманпур.

На питање новинарке ЦНН како се Младић сада осећа, пошто га је она раније упознала, Аманпурова је навела:

“Рекла бих да је веома љут... Познајем их све. Познајем Ратка Младића, Радована Караџића, познавала сам и Слободана Милошевића. Сви они су на суду били бесни и одбијали да признају легитимност суда“.

Кристијан Аманпур је рекла и да су одлагања одбране кроз судске процедуре трајала годинама, да је Милошевић умро пре пресуде, а да је Караџић осуђен на 40 година.

“Доживотна казна затвора је за њих затворска казна, у Хагу нема смртне казне, само доживотна. Жртве верују да је то најмање што Младић треба да добије. Ово је правда за жртве, није освета, жртве широм Босне тражиле су свој дан на суду. Убијено је 7.000 њихових дечака, браће и очева у Сребреници и 10.000 широм Босне“, истакла је Кристијан Аманпур.

Осим тога, она је навела да је Младић током рата у Босни имао “логоре за силовање у којима је држао жене намењене за своје људе“.

“Људи морају да знају да је пут до правде био дуг, ово се све догодило пре око 25 година, али се многи и даље сећају свега... Новинари који су извештавали оданде, жртве. Ово није био лов на вештице, на десетине милиона долара потрошено је на суђење и сведоке... Све како би људи могли на крају да пресуду виде на телевизији“, закључила је Аманпурова.

САД: Балканске земље да изграде бољу будућност

Америчке власти позвале су "балканске земље и народ" да заједнички раде на изградњи боље будућности, реагујући на пресуду бившем команданту Војске Републике Српске Ратку Младићу који је првостепено кажњен на доживотни затвор.

Вашингтон "подржава важан рад Међународног кривичног суда за бившу Југославију и поштује његове одлуке", изјавио је Франс пресу неименовани портпарол америчког Министарства иностраних послова.

"Наставићемо да одајемо пошту жртвама ужасних злочина почињених на тлу бивше Југослације", додао је портпарол који је позвао на избегавање "сваке реторике која раздваја".

Првостепено веће Хашког трибунала осудило је некадашњег команданта Главног штаба Војске РС генерала Ратка Младића на доживотну казну затвора за геноцид у Сребреници и друге злочине почињене током рата у БиХ.

Комесар УН: Пресуда Младићу важна победа правде

Високи комесар УН за људска права Зеид бин Раад изјавио је да је пресуда изречена Ратку Младићу у Хагу за геноцид, злочине против човечности и ратне злочине важна победа правде.

 

"Младић је оличење зла и осуђивање Младића је оличење онога што међународна правда представља. Данашња пресуда је упозорење починитељима таквих злочина да неће побећи правди без обзира на то колико су можда моћни или колико дуго ће бити потребно за то", рекао је Зеид у саопштењу.

Маја Коцијанчић: Пресуда Младићу дотиче најмрачније догађаје у БиХ, укључујући геноцид у Сребреници

Европска унија изразила је уверење да су све земље региона одлучне и посвећене да раде на помирењу, регионалној сарадњи и добросуседским односима и позвала све политичке лидере у региону да поштују жртве, залагањем и поштовањем тих обавеза, саопштено је из Европске комисије.

У саопштењу поводом данашње пресуде Ратку Младићу наводи се да ЕУ, "иако не коментарише појединачне пресуде у потпуности поштује одлуке Међународног кривичног суда за бившу Југославију, подржава његов рад и снажно подвлачи потребу пуне сарадње са Судом као и са Механизмом за међународне кривичне трибунале као његовим наследником". 

Пресуда Ратку Младићу изречена данас пред Хашким трибуналом "дотиче неке од најмрачнијих и најтрагичнијих догађаја у скоријој историји БиХ, Западног Балкана и Европе укључујући геноцид у Сребреници", навела је портпаролка у Европској служби за спољне послове Маја Коцијанчић. 

Уз саосећање са жртвама у саопштењу се наводи и да је "обезбеђивање правде и борба против некажњивости за најужасније злочине фундаментална људска обавеза". 

Јенс Столтенберг: Пресуда показује да је правда остварива

Генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг поздравио је доживотну казну затвора Младићу и оценио да пресуда показује да је правда остварива. 

Столтенберг је рекао да пресуда "показује да владавина права функционише и да ће одговорни за ратне злочине одговарати", пренео је Асошијетид прес. 

Он је у саопштењу изразио наду да ће пресуда помоћи региону Западног Балкана да "иде даље путем мира и помирења". 

Столтенберг је додао да су врата НАТО-а отворена за земље Западног Балкана које желе и могу да му се придруже.

Нилс Муижниекс: Пресуда важна за помирење 

Комесар Савета Европе за људска права Нилс Муижниекс изјавио је да је пресуда Младићу важна за помирење у региону. 

"Пресуда Хашког трибунала којом је Младић осуђен за геноцид, злочине против човечности и ратне злочине представља још један велики корак у борби против некажњивости и важна је због односа према ратовима 90-их година и због помирења у региону", навео је Муижниекс на Твитеру.

Француска поздравила рад Трибунала у "градњи помирења на Балкану"

Француска је поздравила рад Хашког трибунала у борби против некажњивости злочина после пресуде бившем команданту Војске Републике Српске Ратку Младићу који је добио доживотни затвор.

 Француска поздравља "храброст жртава и сведока који су пристали да говоре пред међународним кривичним судом" и "одаје признање том суду и његовој суштинској акцији за постизање помирења међу земљама региона", наводи се у саопштењу Министарства иностраних послова објављеном на сајту.

 

"Неопходно је да сви одговорни за ратне злочине почињене на Западном Балкану буду изведени пред лице правде. Ми смо посвећени борби против некажњивости злочина као и независном и непристрасном правосуђу широм света", додаје се у саопштењу и наводи да све земље треба у потпуности да сарађују с међународним кривичним судовима.

(Б92, Бета)

Видети још: Хашки трибунал првостепено осудио Ратка Младића на доживотну казну затвора, осуђен је по 10 од 11 тачака оптужнице; У пресуди се спомиње "удружени злочиначки подухват", међу именима нема никога из Србије

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер