петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Mеђународна кризна група: Потребно јачање улоге ЕУ у БиХ у 2011. години
Хроника

Mеђународна кризна група: Потребно јачање улоге ЕУ у БиХ у 2011. години

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 11. јануар 2011.

ЛОНДОН - Делегација ЕУ у БиХ у 2011. години треба да преузме водећу улогу од ОХР-а, промовише перспективу чланства у европском блоку и охрабри спровођење реформи како би била побољшана ефикасност институција, саопштила је данас Међународна кризна група (МКГ).

У извјештају МКГ-а под насловом "БиХ: Европско вријеме за реаговање", који је објављен на интернетској страници ове организације, наводи се да је БиХ прерасла ОХР.

МКГ сматра да ОХР треба да се повуче из домаће политике и да пажњу усмјери на ревизију раније донесених одлука уколико се не појави пријетња по мир у БиХ.

У документу се наводи да скептичним државама чланицама ЕУ не треба дозволити да искористе "замор од проширења" за поткопавање успјеха који је Европа остварила у јачању стабилности западног Балкана.

"Данас је БиХ потребна техничка помоћ и политичко вођство ЕУ да би постала поуздан кандидат за чланство у европском блоку, а не међународно надгледање које доноси законе или да одржава безбједност", истиче се у извјештају.

МКГ предлаже да земље чланице ЕУ хитно донесу план јачања европског присуства, укључујући и отварање амбасаде у БиХ, затим ојачају перспективе за чланство и изграде кредибилитет код локалног становништва.

Ова организација наглашава да земље чланице ЕУ треба да ојачају присуство европског блока, упркос томе што ни три мјесеца након општих избора у БиХ није окончан процес формирања власти.

МКГ оцјењује да реформе треба да буду хитно проведене да би била избјегнута политичка и економска криза, али и истиче да ОХР више није страна која је у стању да приволи лидере Срба, Бошњака и Хрвата на промјене.

У извјештају се препоручује да специјални представник ЕУ за спољну политику и безбједност Кетрин Ештон и Европска комисија треба паралелено да предузму неколико корака, укључујући именовање "снажног амбасадора" у Сарајеву.

МКГ сматра да би идеална личност за овај положај био неки од бивших виших европских званичника са искуством у области проширења ЕУ.

МКГ такође предлаже да се значајно повећа капацитет политичког одјељења делегације ЕУ како би она давала савјете амбасадору ЕУ у вези са ситуацијом у БиХ, као и да делегација формира своја правно, економско и безбједносно одјељење, као и одјељење за комуникације.

Званичницима ЕУ предложено је да унаприједе рад канцеларије у Бањалуци, повећају буџет делегације и средства за претприступну помоћ на ниво који постоји у сусједним земљама које желе да постану чланице ЕУ.

МКГ упозорава да, уколико се са рјешавањем ових питања не почне у првом периоду 2011. године, БиХ може да постане оптерећена супарништвом између ОХР-а и делегације ЕУ.

Савјету за провођење мира препоручено је да фокусира рад ОХР-а на недовршене послове, нарочито у вези са грађанима БиХ којима је забрањено обављање јавних послова, те да ограничи извршна овлаштења ОХР-а само на ванредне ситуације.

МКГ предлаже да Савјет подржи водећу улогу ЕУ у БиХ, њен територијални интегритет и суверенитет и пружи подршку мандату ЕУФОР-а.

Након што буде растерећен од веза са ОХР-ом, дипломатски тим ЕУ требало би да се фокусира на унапређење политичког процеса и помагање БиХ да њене заједнице пронађу заједнички глас и преуму одговорност у сарадњи са европским сусједима, закључује се у извјештају.

(СРНА)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер