петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Међу исцурелим материјама из Фукушиме примеђен изузетно опасни радиоактивни плутонијум
Хроника

Међу исцурелим материјама из Фукушиме примеђен изузетно опасни радиоактивни плутонијум

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 29. март 2011.

ТОКИО – Плутонијум цури из оштећене нуклеарне централе Фукушима 1 и откривен је у њеној околини, рекли су јутрос јапански званичници.

Плутонијум је детектован у малим количинама на неколико тачака у непосредној близини Фукушиме 1, и то је први пут да се тај изузетно опасан радиоактивни елемент појављује међу исцурелим материјама након катастрофалног цунамија који је тешко оштетио централу, саопштила је управа постројења.

Овакав развој догађаја додатно компликује напоре да се прегрејани реактори охладе и стабилизују.

Јапански званичници за безбедност тврде да исцуреле количине плутонијама не представљају ризик по људско здравља али се придружују сумњама да опасно радиоактивна вода заправо цури из оштећених шипки нуклеарног горива.

„Ситуација је веома озбиљна”, рекао је јутрос новинарима портпарол јапанске владе Јукуи Едано.

„Дајемо апсолутно све од себе да се изборимо са штетом”.

Од пет узорака земље који су узети из околине Фукушиме 1 а који садрже плутонијум, за два се чини да су контаминирана услед цурења из реактора, саопштила је компанија Токио електрик, која управља централом.

Код преостала три узорка вероватно се ради о плутонијуму који се раширио по многим местима света у време кад су биле дозвољене надземне пробе нуклеарног оружја, додаје се у саопштењу.

Плутонијум је тешки елемент који се не једини тако лако са другим хемијским елементима, па је мање вероватно да ће се раширити лако, као што је то случај са радиоактивним облицима цезијума и јода.

Али, плутонијум има веома дугачак период полураспада - и по неколико стотина година - а када се удахне, остаје у телу заувек и може да оштети људску ДНК и изазове канцерогене мутације ћелија.

Фукушима 1 се налази на 220 километара североисточно од Токија, и верује се да је након 11. марта, када је цунами избацио из строја системе за хлађење, у три од укупно шест реактора дошло до делимичног топљења шипки нуклеарног горива.

Након низа пожара и експлозија нагомиланог водоника, радници су успели да оштећену централу прикопчају на струју, а у међувремену се боре са поквареним пумпама и наглим скоковима радијације, који су неколико пута довели до евакуације особља.

Да би пумпе за хлађење реактора добиле електрично напајање, прво се из централе мора избацити контаминирана вода која емитује четири пута јачу радијацију од дозвољене.

Радијација из централе продрла је у земљу, и нађена је у биљкама, сировом млеку, па чак и у пијаћој води у Токију.

Становништву које живи у кругу од 20 километара око Фукушиме 1 наложено је или да се одсели или да остане у кућама

(Бета) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер