петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Медитеранске земље затражиле од ЕУ да прихвати имигранте са севера Африке
Хроника

Медитеранске земље затражиле од ЕУ да прихвати имигранте са севера Африке

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 24. фебруар 2011.

Чланице Европске уније које излазе на Медитеранско море позвале су данас остале земље Уније да прихвате имигранте из земаља северне Африке које потресају немири, наводећи да не би требало да буду принуђене да се саме боре против тог проблема.

У заједничком саопштењу шест земаља, ЕУ је позвана да установи „заједнички и одржив систем азила” који би омогућио пресељење миграната унутар ЕУ до краја 2012. године, као и фонд који би помогао медитеранским земљама које прве примају мигранте.

Министар унутрашњих послова Италије Роберто Марони је позвао своје колеге из Малте, Кипра, Грчке, Француске и Шпаније да дођу у Рим како би установили заједнички став, пошто је претходних неколико седмица око 6.200 миграната из Туниса дошло на мало италијанско острво Лампедузу.

Италија страхује да ће десетине хиљада Африканаца кренути ка тој земљи бежећи од немира који потресају Либију.

У саопштењу се упозорава на опасност „неконтролисаног прилива илегалних имиграната и потражиоца азила у Европу, који ће имати озбиљне последице и могући ризик по безбедност унутар ЕУ”, пренео је АП, додајући да се још не зна како ће захтев медитеранских земаља бити прихваћен на сутрашњем састанку министара унутрашњих послова ЕУ у Бриселу.

Марони је проценио да се, уколико се ситуација у Либији погорша, може очекивати да ће око 300.000 људи покушати да напусти земљу.

„Ми можемо да апсорбујемо тај прилив, али не на дуг период, због чега захтевамо од ЕУ да подели тај терет с нама”, изјавио је Марони на конференцији за новинаре после састанка са пет колега.

Министри су инсистирали да је имиграција европско питање које треба решити на европском нивоу и позвали на увођење ванредних мера како би била решена, како су рекли, ванредна ситуација.

Министар унустрашњих послова Шпаније Алфредо Перес Рубалкаба упозорио је да групе организованог криминала могу искористи политичку конфузију за кријумчарење.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер