петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Медији: Обезбеђена већина у Собрању за измену Устава; Антонио Милошоски: Нека одмах закажу гласање, видеће да немају потребну већину
Хроника

Медији: Обезбеђена већина у Собрању за измену Устава; Антонио Милошоски: Нека одмах закажу гласање, видеће да немају потребну већину

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 19. октобар 2018.

 У очекивању наставка седнице Собрања на којој би требало да се гласа о почетку процедуре за измену Устава у складу са Договором са Грчком, поједини медији објавили су да је владајућа коалиција обезбедила двотрећинску већину за доношење одлуке, позивајући се на незваничне информације из странака владајуће коалиције СДСМ и ДУИ.

Истовремено је посланик опозиционог ВМРО ДПМНЕ Антонио Милошоски позвао преседника Собрања Таљата Џаферија да одмах закаже гласање о предлогу Владе Македоније за уставне измене и да "види да нема потребну већину".

Наставак седнице Собрања која је почела у понедељак о предлогу уставних измена којима би се променило име државе, био је заказан за 15.00 сати, али до 15.30 седница још није почела.

Око зграда Парламента и Владе су појачане мере безбедности, али присуство полиције није превише приметно.

По Пословнику о раду Собрања, поступак за промену Устава одвијао би се у три фазе.

У првој парламент двотрећинском већином треба да донесе одлуку о приступању промени Устава. У

другој фази треба да се озваничи предлог амандмана и за то је потребна проста већина или 61 глас од укупно 120 посланика.

Трећа фаза је усвајање амандмана за шта је неопходна двотрећинска већина или подршка најмање 80 посланика.

У предлогу Владе су четири суштинске промене: додавање придева Северна у имену Републике Македоније у целом тексту Устава, измене у Преамбули где се при навођењу државотворних традиција потенцира Антифашистичко собрање народног ослободјења Македоније (АСНОМ) и наводе се све одлуке које су тамо донесене, гаранција о неповредивости територијалног интегритета и суверенитета земље, као и брига о дијаспори и Македонцима у иностранству.

Уколико предлог о уставним изменама не буде усвојен у Собрању, може се очекивати расписивање превремених парламентарних избора.

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер