Početna strana > Hronika > Martin Stropnjicki: Češka će u Mađarsku poslati 25 vojnika kao pomoć u zaštiti spoljne granice šengenske zone
Hronika

Martin Stropnjicki: Češka će u Mađarsku poslati 25 vojnika kao pomoć u zaštiti spoljne granice šengenske zone

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 05. oktobar 2015.

 Češka će u Mađarsku poslati jedinicu od 25 vojnika, kako bi pomogla toj zemlji u zaštiti spoljne granice šengenske zone od priliva izbeglica i migranata.

Ministar odbrane Martin Stropnjicki rekao je da će vojnici biti angažovani od 15. oktobra, na dva meseca.

Stropnjicki je dodao da će u četvrtak u Briselu razgovarati sa svojim mađarskim kolegom o mogućoj daljoj pomoći toj zemlji, preneo je AP.

U međuvremenu, Poljska je u Mađarsku poslala helikopter s posadom, koji će pomagati u nadziranju granice s Hrvatskom, kao deo inicijative evropske agencije Fronteks.

Helikopter s osam članova posade i jednim oficirom za vezu, poslat je u Mađarsku u nedelju, a tamo će ostati do petka.

Ranije danas, češka vlada je predložila da tri centralnoevropske države pošalju nekoliko stotina svojih vojnika i policajaca kao pomoć u zaštiti mađarskih granica od priliva izbeglica i migranata u šengensku zonu.

Centralnoevropske zemlje smatraju da treba obezbediti spoljne granice Evropske unije, kao prvi korak u rešavanju problema koji je ove godine nastao zbog sve većeg broja izbeglica koje žele da uđu u Evropu.

Posebna pažnja posvećena je stavu Mađarske, jer se ona nalazi u delu spoljne granice šengena, navodi Rojters.

"Naša vlada je spremna da pomogne Mađarskoj u zaštiti granice šengena. Predlažemo zajedničku akciju Višegradske grupe (V4)", napisao je češki premijer Bohuslav Sobotka na svom nalogu na Tviteru.

Višegradsku četvorku čine Češka, Slovačka, Poljska i Mađarska.

Sobotka je dodao da će se ministri unutrašnjih poslova V4 sastati 8. oktobra, kako bi razmotrili ovu ideju.

Češka agencija ČTK navela je izjavu ministra unutrašnjih poslova Milana Hovaneca, o planu da nekoliko stotina čeških, slovačkih i poljskih vojnika i policajaca, na par meseci bude poslato na mađarsku granicu sa Srbijom.

Višegradska četvorka poznata je po oštrom protivljenju uvođenju obaveznih kvota za raspodelu 120.000 azilanata među zemljama EU.

Poljska je prihvatila ovu meru, ali Češka, Slovačka i Mađarska se i dalje protive kvotama, poručujući da je bolje usmeriti se na pronalaženje rešenja za rat u Siriji, pomaganje susednim zemljama i zaštitu spoljnih granica EU.

(Tanjug)