петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Марти Ахтисари: Жао ми је због поделе у ЕУ поводом Косова
Хроника

Марти Ахтисари: Жао ми је због поделе у ЕУ поводом Косова

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 08. септембар 2009.

Одговарајући на новинарска питања у вези са једнострано проглашеном независношћу Косова и израдом плана за независност Приштине, Марти Ахтисари је рекао да му је „жао због поделе коју је проузроковало решење за Косово”, мислећи пре свега на поделу унутар Европске уније.

„Не бих желео да будем повезан ни са једним другим решењем изузев онога које сам предложио. Рекао сам једном приликом у Савету безбедности током приватних консултација, када сам укључен у преговоре и медијацију да морам бити апсолутно сигуран да сам предложио решење иза којег могу да станем. Да није било тако, не бих га ни предложио. Нисмо могли да постигнемо јединство у Савету безбедности, али мислим да примедбе нису биле засноване на принципима, већ на лошим односима Истока и Запада. У овом случају Русије и западних земаља. Понекад мислим да бисмо данас имали много више држава које су признале Косово да је финансијска криза којим случајем почела две године раније”, казао је Ахтисари.

Он је затим истакао да је однос неких земаља ЕУ према независности Косова један од узрока застоја у процесу проширења ЕУ.

„Понашање неких земаља чланица ЕУ је неприкладно, јер ће такође имати негативне ефекте на процес проширења. Оне државе чланице које нису признале Косово биће криве за одлагање процеса проширења на Балкан. Такође сматрам да је важно да препознамо у светлу онога што смо видели прошле године да у ЕУ не можемо примити нове државе које не могу да живе угодно са својим суседима. Дакле, државе које су у прошлости биле у конфликту треба да буду у стању да препознају реалност. У случају Косова, ове земље треба да схвате да је тамо независно Косово, и да треба да га признају пре но што будемо могли да у ЕУ примимо, на пример Србију”, закључио је бивши фински председник.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер