петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Марко Ђуришић: Страх ме је да Вучић не изгуби стпљење и не испровоцира инциденте на протестима
Хроника

Марко Ђуришић: Страх ме је да Вучић не изгуби стпљење и не испровоцира инциденте на протестима

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 18. април 2017.

 Потпредседник Социјалдемократске странке Марко Ђуришић изјавио је да последњи избори показали су да стање у Србији не може да се промени без јаких, политичких странака које ће промовисати политике у свим срединама. Говорећи о протестима, изразио је страх да премијер Александар Вучић „не изгуби стпљење" и не испровоцира инциденте.

Једино кроз страначко организовање може доћи до промена и да су последњи избори показали, рекао је Ђуришић у Новом дану. Он је казао да не постоји боље организован друштвени систем од парламентарне демократије. Опозиција има део одговорности за стање у друштву, али сваљивање свега на опозицију неће довести до решења.

“Потребне су јаке добро организоване политичке странке које ће одређену политику промовисати у свакој средини, лепо је што се људи окупљају у градовима, али гласају људи и у малим местима“, казао је. У тим местима опозиција не постоје годинама јер је финасијски тешко деловати и огромни су притисци на људе, који се онда повлаче пред страхом.

Политичка организација прави се годинама, не два месеца пред изборе, то је такође једна од лекција ових избора. “Тежак нам је противник и треба да се опаметимо и да видимо како ћемо да се оганизујемо против тог противника који не бира средства како да дође до циља”, рекао је.

Ђуришић је рекао да највећи потенцијал за окупљање опозиције сада има Саша Јанковић, и да је СДС отворен за сарадњу. Казао је и да очекује да ће Вук Јеремић такође наставити политичко ангажовање. „Сад имамо нове играче и драго ми је, подржавам свакога ко жели да се упусти у политичку борбу против Вучића“, закључио је Ђуришић.

Говорећи о протестима, он је казао да је СДС подржала од почетка људе који протестују, сматра да су разлози окупљања оправдани, али њени представници нису организовано учествовали на тим скуповима јер је то била жеља демонстраната. “Постоји одијум према свим странкама, није нама идеја да овај протест и енергију искористимо за страначке циљеве”, казао је.

Он је изразио страх да Александар Вучић „не изгуби стпљење" и не испровоцира инциденте.

“Пробојавам се скупа данас јер се одржава и дерби, а пошто су навијачи под контролом Вучића, надам се да некоме од њих неће доћи наређење да направе неки сукоб са људима који ће у исто време кад је и утакмица протестовати на улицима. Надам се да неће, али у неком тренутку то је могуће. Ако Вучић буде желео да прикаже да су они који протестују насилници, може пустити те групе међу људе, да испровоцирају насиље, и то искористи као повод за реакцију државе", рекао је Ђуришић гостујући у Новом дану.

Он сматра да је било очекивано да премијер Александар Вучић неће испунити захтеве упућене са протеста, и да ће морати да дође до разговора власти и демонстраната, и изразио страх да у супротном може доћи и до насиља. „Тренутно смо много далеко од почетка тих разговора, они који су организовали протесте мораће да артикулишу своје захтеве и деловање и да пробају да то што желе и остваре“, казао је.

Рекао је да је назив скупова „Протести против диктатуре“ осмишљен вероватно да би се „подигла енергија“ и привукли људи да дођу и додао да режим није диктаторски, али да сигурно није ни демократски.

“Можемо да дискутујемо да ли је Србија диктатура или није, с обзиром на то да је власт освојена или се конзумира на основу резултата избора, не можемо рећи да је диктатура, али ти избори не могу да прођу критеријуме да се каже да су демократски. Режим је хибридан између диктатуре и демократије”, казао је.

Како је рекао, то није јединствено само за Србију, већ се такви режими појављују у разним европским земљама, и као неке примере навео Мађарску, Турску, и земље региона Македонију, Црну Гору и Албанију. “Такви режими, имају неколико заједничких елемената како се одржавају на власти: уништавање медија, опозиционих странака и уништавање институција”, додао је.

Он је рекао и да је СДС незадовољна радом РТС јако дуго јер он није остварио улогу јавног сервиса, а информативни програм направнљен у функцији сервиса владе. Казао је да Владимир Вулетић, који је председник Управног одбора РТС, бивши члан те странке, односно да је са њим прекинута сарадња.

“Када се појавио као кандидат за члана Управног одбора РТС, ми то нисмо знали, тада смо комуницирали, апсолутно се нисмо разумели, ни његов мотив да тамо оде и ту смо прекинули сарадњу”, објаснио је.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер