Početna strana > Hronika > Marko Đurić: Zahtev za ukidanje Unmika - ideja za uklanjanje neprijatnih svedoka; Unutrašnji dijalog može značajno ojačati pregovaračku poziciju Srbije
Hronika

Marko Đurić: Zahtev za ukidanje Unmika - ideja za uklanjanje neprijatnih svedoka; Unutrašnji dijalog može značajno ojačati pregovaračku poziciju Srbije

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 17. avgust 2017.

Direktor Kancelarije Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić izjavio je da je Srbija na sednici Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija braneći sebe branila međunarodno pravo, dok su drugi potkopavali temelje međunarodnih principa. Za zahtev da se ukine Misija Unmika na Kosovu, Đurić kaže da je to "ideja za uklanjanje neprijatnih svedoka".

Đurić je za Radio-televiziju Srbije kazao da je ministar spoljnih poslova Ivica Dačić na sednici Saveta bezbednosti UN izneo činjenice o stanju na Kosovu i Metohiji, kao i nastojanja Srbije da kroz dijalog nađe rešenje.

"Cinično je da drugi predstavnici kažu da ne može da se razgovara o menjanju granica, a pokušavali su da ih menjaju pre samo nekoliko godina", rekao je Đurić.

Komentarišući zahtev ambasadorke Kosova u SAD Vljore Čitaku na sednici Saveta bezbednosti UN da se ukine mandat misije UN na Kosovu - UNMIK, Đurić je kazao da je to ideja uklanjanja "neprijatnih svedoka".

"Pošto je jednostrano proglašena nezavisnost Kosova i Metohije nelegalna, onda je potrebno ukloniti neprijatne svedoke, a UNMIK je neprijatan svedok svega onoga što se dešava protivno međunarodnom pravu", istakao je Đurić.

Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju je rekao i da je da je unutrašnji dijalog o pitanju Kosova i Metohije značajan za očuvanje tamošnjih Srba i srpskih svetinja.

"Unutrašnji dijalog može značajno ojačati pregovaračku poziciju Srbije i važan je zbog budućih generacija, zato što treba da postignemo što veću društvenu koheziju, da bismo mogli svi zajedno da odgovorimo na izazove s kojima se suočavamo", rekao je.

Komentarišući "kiparski model" kao moguće rešenje za pitanje Kosova i Metohije, Đurić je kazao da to nije dobar model za Srbiju.

"Ne vidim šta je to rešeno na Kipru, ne vidim da je bilo šta ozbiljno rešeno na Kipru", rekao je Đurić.

Govoreći o dijalogu Beograda i Prištine u Briselu, Đurić je kazao da bi voleo da pritisak međunarodne zajednice na Prištinu bude dosledniji.

"Vidim da se u evropskim integracijama Prištine govori o nekakvoj demarkaciji naše granice, što je u jasnom interesu statusnog stava koji ima Priština ili o pitanju borbe protiv kriminala i korupcije što je u interesu svih. Ali, niko od njih ne postavlja Prištini uslov za Zajednicu srpskih opština (ZSO) da bi dobili napredak po pitanju odnosa sa EU", rekao je Đurić.

(Beta)