Хроника

Марко Ђурић: Захтев за укидање Унмика - идеја за уклањање непријатних сведока; Унутрашњи дијалог може значајно ојачати преговарачку позицију Србије

Штампа
четвртак, 17. август 2017.

Директор Канцеларије Владе Србије за Косово и Метохију Марко Ђурић изјавио је да је Србија на седници Савета безбедности Уједињених нација бранећи себе бранила међународно право, док су други поткопавали темеље међународних принципа. За захтев да се укине Мисија Унмика на Косову, Ђурић каже да је то "идеја за уклањање непријатних сведока".

Ђурић је за Радио-телевизију Србије казао да је министар спољних послова Ивица Дачић на седници Савета безбедности УН изнео чињенице о стању на Косову и Метохији, као и настојања Србије да кроз дијалог нађе решење.

"Цинично је да други представници кажу да не може да се разговара о мењању граница, а покушавали су да их мењају пре само неколико година", рекао је Ђурић.

Коментаришући захтев амбасадорке Косова у САД Вљоре Читаку на седници Савета безбедности УН да се укине мандат мисије УН на Косову - УНМИК, Ђурић је казао да је то идеја уклањања "непријатних сведока".

"Пошто је једнострано проглашена независност Косова и Метохије нелегална, онда је потребно уклонити непријатне сведоке, а УНМИК је непријатан сведок свега онога што се дешава противно међународном праву", истакао је Ђурић.

Директор Канцеларије за Косово и Метохију је рекао и да је да је унутрашњи дијалог о питању Косова и Метохије значајан за очување тамошњих Срба и српских светиња.

"Унутрашњи дијалог може значајно ојачати преговарачку позицију Србије и важан је због будућих генерација, зато што треба да постигнемо што већу друштвену кохезију, да бисмо могли сви заједно да одговоримо на изазове с којима се суочавамо", рекао је.

Коментаришући "кипарски модел" као могуће решење за питање Косова и Метохије, Ђурић је казао да то није добар модел за Србију.

"Не видим шта је то решено на Кипру, не видим да је било шта озбиљно решено на Кипру", рекао је Ђурић.

Говорећи о дијалогу Београда и Приштине у Бриселу, Ђурић је казао да би волео да притисак међународне заједнице на Приштину буде доследнији.

"Видим да се у европским интеграцијама Приштине говори о некаквој демаркацији наше границе, што је у јасном интересу статусног става који има Приштина или о питању борбе против криминала и корупције што је у интересу свих. Али, нико од њих не поставља Приштини услов за Заједницу српских општина (ЗСО) да би добили напредак по питању односа са ЕУ", рекао је Ђурић.

(Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]