субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Марко Ђурић у писму уредништву „Волстрит џорнала“: Мир и стабилност на Балкану приоритет Србије. Развили смо иницијативе попут Отвореног Балкана. Владимир Зеленски јавно захвалио председнику Вучићу на подршци Украјини
Хроника

Марко Ђурић у писму уредништву „Волстрит џорнала“: Мир и стабилност на Балкану приоритет Србије. Развили смо иницијативе попут Отвореног Балкана. Владимир Зеленски јавно захвалио председнику Вучићу на подршци Украјини

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 22. март 2024.

Aмбасадор Србије у САД Марко Ђурић је у писму уредништву "Волстрит џорнала" навео да се Србија гнуша идеје о још једном регионалном рату и да је за председника Александра Вучића и Владу Србије апсолутни приоритет да одрже мир и стабилност на Балкану.

Ђурић је, реагујући на текст који је објављен у том листу 18. марта под називом "Путин жели рат на Балкану", истакао да цени склоност Иване Страднер и Марка Монтгомерија да објасне спољне односе у региону Балкана, али је навео да је дубоко разочаран што је прочитао њихову погрешну карактеризацију намера Србије у том чланку.

"Могу са сигурношћу да тврдим, као особа са блиским познавањем историје Србије и будућих аспирација, да се моја земља гнуша идеје о још једном регионалном рату. Супротно аргументацији аутора, за нашег председника Александра Вучића и нашу владу је апсолутни приоритет да одрже мир и стабилност на Балкану", нагласио је Ђурић.

Ђурић је истакао да је Србија тражила ангажовање ЕУ и САД како би спречила премијера привремених приштинских институција Аљбина Куртија, који се суочио са глобалном осудом због угњетавања 100.000 Срба на Косову и Метохији, да дестабилизује Балкан.

Указао је да је то само један од начина на који Србија наставља да се залаже за вишедеценијску стабилност у региону.

"То је заиста све што желимо", поручио је Ђурић.

Према његовим речима, Србија је током протекле деценије брзо проширила своју привреду и привлачи 65 одсто свих страних директних инвестиција на Балкану.

Ђурић је подсетио и да је Србија инаугурисала, промовисала и развила иницијативе за регионалну сарадњу, као што је Отворени Балкан и развијала снажне односе са свим континенталним партнерима, укључујући Украјину.

"Посебно је председник Владимир Зеленски јавно захвалио председнику Вучићу на самиту у Албанији прошлог фебруара на подршци Украјини", навео је Ђурић.

(РТ Балкан)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер