уторак, 30. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Марко Ђурић: Србија ће знати да заштити Трепчу, своју имовину и свој народ на КиМ
Хроника

Марко Ђурић: Србија ће знати да заштити Трепчу, своју имовину и свој народ на КиМ

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 15. јануар 2015.

БЕОГРАД - Директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић изјавио је данас да ће Србија знати да заштити Трепчу, своју имовину и свој народ на Косову и Метохији.

Наиме, косовска влада усвојила је предлог измена Закона о јавним предузећима, који отвара пут да Трепча пређе у власништво Косова, пренео је раније данас приштински дневник "Коха Диторе", а Председништво покрајинског парламента одлучило је да се предлог закона по хитном поступку уврсти у дневни ред заседања 19. јануара.

"Наша вечерашња реакција је једна врста упозорења покрајинској влади да то не ради, да покушамо да избегнемо даље компликације, а ми ћемо умети да заштитимо нашу имовину и наш народ", рекао је Ђурић за РТС.

Ђурић је навео да је Трепча кичма српске привреде на северу Косова и Метохије и да тамо ради око 4.000 људи.

"За нас је немогуће замислити да неко из Приштине покуша да преузме контролу над тиме и то ни на који начин не би ни било спроводиво, а у политичком смислу то може доста да закомпликује ствар... Још увек има шансе да ова ситуација не ескалира и не оде за све нас у неком нежељеном правцу", рекао је Ђурић.

Он је прецизирао да је посебна опасност везана за наведени закон, што се у њему ради о овлашћењу влади Косова да свако друштвено предузеће може да претвори "у својину такозване државе Косово и да онда њиме располаже".

"Ми тако нешто нећемо прихватити, а с обзиром да се Трепча налази на северу Косова и Метохије, да се главни део њених рудних лежишта налази испод централне Србије, та одлука је потпуно неспроводива и ствара политичке компликације и покушај да се изврши додатни притисак и унесе немир међу Србе", напоменуо је Ђурић.

Ђурић је такође рекао да је "недвосмислено први утисак" да међународни представници на Косову и Метохији не подржавају приступ владе у Приштини.

Према његовим речима, српска влада је изузела из приватизације по свом систему друштвена предузећа за која има све папире да су српска, јер о том питању тек треба да се разговара у Бриселу.

"Ако видимо да друга страна вуче једностране потезе све опције су на столу везане за то и са наше стране", подвукао је директор Канцеларије за Косово и Метохију.

Политички аналитичар Душан Јањић сматра да косовска влада покушава да ојача позицију пред дијалог у Бриселу 9. фебруара, напомињући да питање Трепче и имовине уопште мора доћи на сто у Бриселу.

"Мислим да је ово прави пут - од тога направити међународни проблем, добити сарадњу најутицајнијих, ову којом је ишао Вучић од јутрос и успети. То мора доћи на бриселски сто", рекао је Јањић.

Нови заменик косовског премијера Бранимир Стојановић напоменуо је да су Срби противници наведеног закона, да им не иде у прилог и да га сигурно неће подржати.

Када је реч о посети премијера Александра Вучића Косовском поморављу, Ђурић је рекао да је она много значила, посебно у психолошком смислу, те да су реакције људи на терену биле феноменалне.

"Људи су изузетно ценили одлуку премијера да посети места која су у претходном периоду била прилично запостављена", навео је Ђурић, додајући да ће Канцеларија за Косово и Метохију отворити биро у Косовском поморављу са циљем да решава проблеме обичних људи, од којих зависи њихов живот и опстанак.

Он је истакао значај јачања привреде и покретања приватне иницијативе, напомињући да је влада Србије веома посвећена томе да се ситуација у привреди побољша.

Једна од идеја је, како је рекао, да се лансира палета производа на којима би писало да су произведени у српској заједници на КиМ и да се њиховом куповином помаже одрживост српске заједнице.

Он је такође рекао да треба да буду кажњени одговорни за злочине на Косову и Метохији, напомињући да је Србија казнила неколико стотина људи који су чинили злочине.

"Волео бих да видим да је бар један терориста из УЧК сносио одговорност. Још немамо одговор где је 1.711 несталих Срба са Косова и Метохије...", рекао је Ђурић.

Коментаришући изјаву новоизабране председнице Хрватске Колинде Грабар Китаровић да ће Србија пре уласка у ЕУ морати да призна независност Косова, Ђурић је рекао да су то нереалне изјаве које нису показатељ најбољег разумевања ситуације у региону.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер