петак, 26. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Марко Ђурић: Апсолутни морални банкрот предлагача резолуције о Сребреници, два пута ће сада сви размислити пре него што крену против Србије са неким новим предлогом
Хроника

Марко Ђурић: Апсолутни морални банкрот предлагача резолуције о Сребреници, два пута ће сада сви размислити пре него што крену против Србије са неким новим предлогом

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 28. мај 2024.

 БЕОГРАД - Министар спољних послова Србије Марко Ђурић изјавио је данас да поједини заговорници резолуције о Сребреници покушавају да обману међународну политичку јавност, а чак су покушавали и да придобију поједине земље наводећи лажну причу да ће Србија и сама гласати за ту резолуцију или ће се у најмању руку уздржати.

"Истина је сасвим различита од тога. Ми смо ишли и буквално куцали на врата сваке државе чланице УН, чак и коспонзора резолуције и видели сте да смо на крају имали ситуацију да је било неколико коспонзора који нису гласали за резолуцију, а то вам говори колико је био притисак на поједине земље да подрже нешто о чему заправо нису знали било шта", рекао је он за телевизију Хепи.

Ђурић је нагласио да је Србија против резолуције о Сребреници организовала дипломатску акцију без преседана коју је предводио председник Александар Вучић, а у којој су учествовао читав наш систем.

"Ми смо имали и заступнике на сваком кутку земаљске кугле. Из овога ми имамо једну врсту трајне користи као земља, која се не односи само на спречавање ове непријатељске резолуције, већ смо ми подигли профил Србије у међународној заједници и освежили наше контакте из времена несврстаних", рекао је Ђурић.

Према његовим речима, Србија је освежила и нека пријатељства која су можда била запостављена у претходним годинама, али и обновила контакте са многим малим острвским земљама.

"Нама је свака земља важна. Ми сваку земљу третирамо са уважавањем, поштовањем и респектом и стварамо круг пријатеља Србије који је буквално драгоцен за нас и за тему Сребренице, тему Косова и Метохије, али и за економске теме", истакао је Ђурић.

Указао је да је то што је Србија када је реч о резолуцији о Сребреници успела да 107 земаља привуче на своју страну јасан сигнал онима који би покушали да КиМ "угурају" УН да ће се суочити са озбиљним и енергичним отпором.

"Након овога, што је објективно апсолутни морални банкрот предлагача Резолуције о Сребреници у Уједињеним нацијама, два пута ће сада сви размислити пре него што крену против Србије са неким новим предлогом. Дакле, ова резолуција, начин који је прошла и отпор који смо пружили, апсолутно ће служити као фактор одвраћања за све потенцијалне друге нападе", нагласио је Ђурић.

Ђурић и Фотију: Значајна подршка Кипра националним интересима Србије

Министар спољних послова Марко Ђурић састао се данас са амбасадором Кипра у Србији Андреасом Фотијуом, а током сусрета су потврђени традиционално добри и пријатељски односи две државе и два народа.

Наводећи да се Србија свом својом снагом борила против усвајања Предлога резолуције о Сребреници, министар Ђурић захвалио је на уздржаном ставу који је Кипар имао током гласања о том предлогу на Генералној скупштини Уједињених нација, саопштено је из Министарства спољних послова.

Истакао је и да Србија изузетно цени принципијелан став Кипра по питањима од националног интереса за Србију.

Говорећи о традиционално добрим односима и дубоким коренима поверења који вежу две државе и два народа, саговорници су поновили јасне ставове својих земаља у вези са поштовањем територијалног интегритета и суверенитета Србије и Кипра, додаје се у саопштењу.

Шеф српске дипломатије је нагласио да Србија неће заборавити ко су јој били пријатељи у једним од најтежих тренутака у њеној модерној историји, те указао да је потребно додатно унапредити сарадњу две државе у свим областима.

Саговорници су се сагласили да ће економско и привредно интензивирање сарадње допринети бржем и јачем развоју и даљем просперитету обе државе.

Ђурић и Фотију су истакли наду да ће ускоро доћи и до реализације узајамних званичних посета на министарском нивоу.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер