уторак, 19. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Марко Благојевић: Индивидуална ложишта идентификована као један од кључних проблема загађења ваздуха, више од милион становника користи чврста горива
Хроника

Марко Благојевић: Индивидуална ложишта идентификована као један од кључних проблема загађења ваздуха, више од милион становника користи чврста горива

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 18. јануар 2020.

Индивидуална ложишта идентификована су као један од кључних проблема кад је у питању загађење ваздуха, због тога што је коришћење угља, мазута, дрвета и даље масовна појава у Србији, изјавио је директор Канцеларије за јавна улагања Марко Благојевић.

Благојевић је гостујући у Јутарњем дневнику РТС навео да више од милион домаћинстава користи чврста горива, односно пећи на дрво и на угаљ, а да се ситуација у јавним објектима мења на боље.

"Ради се замена котлова са угља, мазута, и дрва прелази се на биомасу, на енергетски ефикасне котлове и енергенте. На тај начин, се битно смањују трошкови, али се битно смањује и загађење. Све се то ради на јавним објектима који су у сектору просвете, здравства, социјалне заштите", објаснио је Благојевић.

Како добар пример навео је Мионицу где је, како је рекао, на малу градску топлану прикључено 18 објеката. "Та топлана је омогућила да се трошкови грејања смање на 40 одсто од тога колико је грејање коштало пре. На њу су прикључене и зграда општине, полиције, вртић, основна и средња школа, дом здравља, спортска хала, биоскоп", рекао је Благојевић.

Додао је да се поред промене енергената, на тим објектима мењају фасаде, столарија и кровни омотачи и истакао да је више хиљада објеката је у прошлости било изложено немару.

"Није се у њих довољно улагало, али сада локалне самоуправе и сектори идентификују објекте који представљају приоритете – здравство за здравство, просвета за просвету, социјална заштита за социјалну заштиту, наравно уз партиципацију локалних самоуправа", закључио је Благојевић.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер