петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Марк Алмонд: Кијев се нагиње ка Вашингтону
Хроника

Марк Алмонд: Кијев се нагиње ка Вашингтону

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 14. јануар 2009.

Нада да ће уторак, 13. јануар означити и крај руско-украјинског спора о гасу, који је директно погодио на стотине хиљада потрошача у Европи, пред крај дана је потпуно угашена.

BBC је, између осталог, занимало да ли је сукоб две земље око гаса делом и последица унутрашњеполитичких неслагања и ривалстава у самој Украјини.

То питање је постављено Марку Алмонду, професору историје на универзитету у Оксфорду и стручњаку за источну Европу.

"Део онога чега смо сведоци јесте унутрашња политика у Украјини. Украјинска влада се нагиње не толико ка Европској унији колико ка Вашингтону. Наравно, Сједињене Државе не зависе од руског гаса колико је то случај са Европом. Из тога следи да у овој кризи постоји играч иза сцене, у смислу да је Вашингтон спреман да подржи Украјинце да буду нетрпељиви према Русима, и то на начин на који Европљани себи то не могу да приуште", каже Алмонд за BBC.

Украјина није добила све што је очекивала

Марк Алмонд каже да је, гледано са унутрашњеполитичког аспекта, Украјина земља која није добила оно све оно што је очекивала када се после Наранџасте револуције, почетком 2005. године, окренула Западу.

"У време Наранџасте револуције, кључно питање био је ваш став према односима са Русијом. Проблем је у томе што окретање Западу није резултирало и адекватном економском подршком Запада, а украјинским политичарима је, у актуелној глобалној кризи, још теже да обезбеде улазак додатних страних инвестиција или кредита у земљу. Пример таквог тренда је тај што европски политичари много мање подржавају тзв. Наранџасту већину у Кијеву него у претходној оваквој кризи, 2006. године", каже Алмонд.

Он додаје и да унутар "наранџасте" владајуће већине у Украјини постоји и ривалство између председника Виктора Јушћенка и премијера Јулије Тимошенко.

"Председник Јушченко је у специфичној ситуацији - популарност му је толико опала да је тешко видети како би могао да остане на положају, осим у случају да се не догоди нешто драматично и он успе да се представи као спасилац или национални херој. Насупрот њему, који гаји имиџ човека који познаје финансије - а био је и гувернер народне банке - на премијера Јулију Тимошенко се углавном гледа као на популисту који често мења ставове. У последњих неколико дана она говори да Украјина треба да искористи приходе од транзита гаса преко своје територије за социјалну помоћ у овој дубокој економској кризи. Дакле, она покушава да се прикаже као заштитник сиромашних и угрожених", каже Марк Алмонд.

Могућа је реприза

Саговорник BBC-ја каже да је реприза актуелне гасне кризе и сукоба Кијева и Москве итекако могућа, поготово ако се поглед упре само у Украјину:

"Чак и уколико Европска унија успе да испослује некакав споразум према којем би руски гас поново кренуо ка Западу, Украјинци су у ситуацији у којој Руси желе да им повећају цену гаса на светски ниво. Тешко је видети како би, у актуелним економским околностима, Украјина могла да плати ту, како Руси кажу, тржишну цену. Тај спор, дакле, и даље није решен, и вероватно је да ће поново бити отворен пре председничких избора у Украјини следећег јануара", каже на крају разговора за BBC Марк Алмонд.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер