субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Марк Алмонд: Британска влада у неугодном положају поводом случаја Ганић
Хроника

Марк Алмонд: Британска влада у неугодном положају поводом случаја Ганић

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 04. март 2010.

Један од оних који су, по сопственом признању, помало изненађени хапшењем Ејупа Ганића у Лондону је и професор Марк Алмонд, предавач модерне историје на Оријел колеџу у Оксфорду и стручњак за Балкан.

Алмонд наиме примећује да су британске власти углавном биле незаинтересоване за оптужнице које се не односе на босанске Србе.

Сада се британска влада, додаје професор Алмонд у разговору за ББЦ, нашла у прилично неугодном положају: "Положај је неугодан, зато што влада има ограничен утицај на судски поступак. Влада се пита једино ако суд одобри изручење. У том случају министар правде може сопственом одлуком да то спречи. Стога ће у наредних неколико недеља бити много лобирања по кулоарима Вајтхола односно владе. Присталице Ејупа Ганића већ су се огласиле у британским медијима, а вероватно су иза сцене активни и они који мисле да га треба изручити Србији".

Најмање је вероватна могућност, додаје професор Алмонд, да се бившем члану ратног председништва БиХ суди у Британији, јер би то посредно значило да се Лондон у овој ствари сврстава уз Београд.

Ово, иначе, није први случај да је неки страни званичник ухапшен у Лондону под сумњом да је одговоран за злочине, подсећа саговорник ББЦ-ија: "Најпознатији је случај чилеанског генерала Пиночеа, који је ухапшен крајем деведесетих година у Британији. Тај случај британска влада је на крају разрешила тако што је одлучила да је генерал исувише болестан да би био изручен Шпанији, која га је тражила због злочина над њеним држављанима. Пиноче је враћен у Чиле, где је у миру провео последње године живота. Било је и случајева чеченских избеглица, чије је изручење, због терористичких напада, тражила Русија. Ти захтеви су најчешће одбијани са образложењем да они у Русији не би добили праведно суђење. Проблем Ејупа Ганића је што он не спада ни у једну од поменуте две категорије. Другим речима, чини се да нема здравствених проблема, пошто врло често долази у Британију и држи предавања, а нема ни разлога да се верује да процес у Београду не би био праведан.

Стога би, процењује за BBC професор Марк Алмонд, евентуално поништавање судске одлуке да Ганић буде изручен Србији било политички мотивисано жељом да се не покваре односи са Босном.

С друге стране, додаје Алмонд, такав став могао би да наруши односе Лондона са Србијом и босанским Србима.

У сваком случају, цео процес, као што је то увек случај са судским процедурама, ће потрајати.

У међувремену, други балкански лидери, који би се могли наћи у сличној ситуацији, избегаваће Лондон, додаје саговорник BBC: "Сведоци смо да се Хашки суд труди да што пре заврши процес Радовану Караџићу, пре него што се угаси, што значи да ће се извући многи који, стицајем околности, нису постали звучна имена током сукоба на простору бивше Југославије, а верује се да су починили злочине. Та селективна правда, по мом мишљењу, представља опасност по будућу стабилност региона", оценио је у разговору за BBC професор Марк Алмонд, стручњак за Балкан.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер