петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Марија Пејчиновић Бурић: Вулин не може допринети бољем односу Хрватске и Србије
Хроника

Марија Пејчиновић Бурић: Вулин не може допринети бољем односу Хрватске и Србије

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 22. април 2018.

Службени Загреб жели да односи са Србијом буду бољи, а изјаве какве даје српски министар Александар Вулин заиста нису оне које могу допринети таквом развоју, рекла је шефица хрватске дипломатије Марија Пејчиновић Бурић.

"Ми морамо бранити дигнитет хрватске државе", рекла је министарка.

Вулин је најављивао да ће у недељу посетити подручје Јасеновца и да о његовом доласку у Хрватску "може да одлучи врховни заповедник Војске Србије, господин Александар Вучић, а да никако о томе не могу одлучивати хрватски министри". 

Након те изјаве хрватско Министарство спољних и европских послова упутило је ноту српском амбасадору у Загребу у којој је осудило ту изјаву и навело да Вулин до даљег није добродошао.

Хрватска се залаже за боље односе са Србијом, али у том бољем односу обе стране се морају међусобно уважавати и не провоцирати, рекла је Марија Пејчиновић Бурић.

"Нажалост, министар Вулин није особа која може томе допринети", закључила је она.

Давор Божиновић: Вулину би био одбијен улазак да је дошао на хрватску границу

Министар унутрашњих послова Хрватске Давор Божиновић рекао је да би Вулину, да је у недељу дошао на хрватску границу, било објашњено да не може да уђе у Хрватску, односно био би му одбијен улазак.

Божиновић је за ХТВ рекао да Вулин спада међу политичаре који "у континуитету дају изјаве које нису на трагу добросуседских односа, решавања отворених питања и свега онога што би две суседне државе требале да раде". 

"Што се тиче ширег контекста није сам, међутим Хрватска је у овој ситуацији, поготово након онога што се догодило током посета председника Хрватског сабора Београду, повукла потез који је био једини могући", истакао је он.

Божиновић не зна какав би сада могао бити државни одговор Србије, али зна да "ниједан званичник Републике Хрватске, ниједан министар, члан Владе и Хрватског сабора који је боравио у Републици Србији није давао изјаве које су могле бити увредљиве за српску политику и српски народ".

Мештани Млаке нису нарочито жалили због недоласка Вулина

Након што је проглашен непожељним у Хрватској, министар обране Србије Александар Вулин није дошао на православну литургију у селу Млака.

"Јесу ли сви гранични прелази обавештени - зна се како се улази и не улази у државу", рекао је хрватски министар полиције Давор Божиновић.

Вулин је изјаву правдао процедуром, а хрватску владу је наставио да прозива због одласка на Блајбург те због наводног паљења српских застава приликом загребачке посете Александра Вучића - које нико није видео.   

"Дакле користе овакав дан када се комеморира жртва да би слали такву врста политичких порука - једина могућа мера је да се Вулину онемогући долазак у Хрватску", рекао је председник Сабора Гордан Јандроковић који је додао да га евентуалне против мере не занимају.

Вулин најављује државничку реакцију Србије, но она не брине Андреја Пленковића.       

"Јасно осуђујемо све што се догађало '41-45. од стране усташког режима, али исто тако гледамо у будућност и желимо са Србијом, која је била агресор на Републику Хрватску од '91. до '95, да градимо нови дијалог и нове односе, а то не можемо ако се наставе давати изјаве које су увредљиве за Хрватску", поручио је Пленковић. 

Мештани Млаке, у којој се очекивао Вулин, за њим нису нарочито жалили.    

"Зашто је он морао да даје такве изјаве па је дошло до тога".

"Мислим да сви требају да пазе на те изјаве, многи људи се занесу па кажу што и не мисле".

"Сами политичари дижу тензије, а народ жели мир, политичари дижу тензије због својих гласова".

Борис Милошевић из Самосталне демократске српске странке је стигао у Млаку.

"Па то свакако нису добре поруке ни потези, једно води другоме и долази до ескалације потеза и питање је ко ће се први зауставити", каже Милошевић.

Велика је улога Цркве па се се с пажњом слушала порука патријарха Иринеја који се у политику овај пут није мјешао. 

На Литургији је поручио да злочине треба опростити, али не заборавити те да нико није позван на освету већ да верује да ће Бог одредити свима шта су заслужиил.

(Н1, Хина)

Видети још: Двојица мушкараца приликом комеморације јасеновачким жртвама развила ратну заставу ХОС-а са натписом "За дом спремни": Полиција: "Нисмо евидентирали заставу", нема ни "дојава грађана" 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер