петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мањак гаса проблем за "Набуко"
Хроника

Мањак гаса проблем за "Набуко"

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 03. септембар 2009.

Реализација пројекта "Набуко" могла би да почне идуће године, а финансијски услови биће познати до краја ове године, оценио Вернер Аули из ОМВ-а. Москва понудила Аустрији учешће у "Јужном току".

Финансијски услови за пројект међународног гасовода "Набуко", укључујући и надокнаду за транспорт горива, требало би да буду познати до краја године, изјавио је члан руководства аустријске нафтно - гасне компаније ОМВ, Вернер Аули, на економском форуму у Алпбаху.

Аули је рекао да би реализација пројекта "Набуко" могла да почне идуће године, јер су банке спремне да га финансирају, а и цене цеви и друге опреме неопходне за тај гасовод су сада на врло ниском нивоу, услед пада тражње изазваног глобалном економском кризом.

Представник ОМВ-а је потврдио да оквирна цена за изградњу "Набука", која је већ усаглашена међу партнерима у Европској унији, износи око осам милијарди евра.

Аули је категорички одбацио могућност да се тим гасоводом, дугачким око 3,3 хиљаде километара, до европских купаца допрема и природни гас из Ирана, који има друге по величини резерве енергента у свету, иза Русије.

Москва је, како је потврдио Аули, понудила и Аустрији учешће у међународном гасном пројекту "Јужни ток", али то како је објаснио представник ОМВ-а "сада није тема за разговор".

Наш приоритет је "Набуко", рекао је Аули, али није искључио могућност да се његова земља прикључи и "Јужном току" уколико, како је рекао, буде реализован.

Гасовод "Набуко" би требало да допрема гас из прикаспијског региона, укључујући Азербејџан и Туркменистан, а у перспективни и Иран, до европских купаца, заобилазећи у потпуности територију Русије.

Капацитет тог гасовода, који би требало да проради 2014. године, је пројектован на 33 милијарде кубних метара, а руски енергетски стручњаци тврде да суштински проблем за стварно функционисање "Набука" представља "очит недостатак сировине (гаса)".

Русија је, наиме, већ откупила све резерве туркменског гаса до 2025. године, а Азербејџан није у могућности да испоручи осетније количине тог енергента.

Пројект "Јужни ток" који би пуним капацитетом требало да проради 2017. године је, према оцени руских специјалиста, много реалнији од "Набука", јер се ослања не само на довољне резерве гаса, већ ће имати и двоструко већу пропусну моћ од конкурентског гасовода који форсирају неке чланице ЕУ и САД.

Међутим, као проблем у изградњи "Јужног тока" могло би да се појави спремност нове бугарске владе да преузме све обавезе које су са Москвом договорили представници претходне власти у Софији.

Русија је због тога већ запретила да би Бугарску могла потпуно да искључи из пројекта "Јужни ток", а предузела је и врло офанзивне акције у преговорима са Турском, да би обезбедила алтернативну правац за тај гасовод, у случају да Софија дефинитивно изађе из посла.

Гасовод "Јужни ток" би требало, према већ закљученим споразумима, да се изгради по дну Црног мора, од руске до бугарске обале, а затим би један део био усмерен према Грчкој и Италији, а други ка Србији и даље ка потрошачима у земљама централне Европе.

Осим Србије, велико интересовање за учешће у пројекту "Јужни ток", чија би изгадња према неким анализма требало да кошта три пута више него конкурентски "Набуко", показале су Хрватска и Словенија, а премијери те две земље, Јадранка Косор и Борут Пахор, пре два дана о томе су обавестили и председника руске владе Владимира Путина, приликом њихових сусрета у пољском граду Сопоту.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер