петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Манифесто: Мирис новца објашњава толеранцију националиста на власти у Србији према мигрантима – од 2015. Београд од Брисела добио 100 милиона евра
Хроника

Манифесто: Мирис новца објашњава толеранцију националиста на власти у Србији према мигрантима – од 2015. Београд од Брисела добио 100 милиона евра

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 08. август 2018.

Италијански Манифесто пише о питању миграната и њиховом путовању у Србију где, како се наводи, "ксенофобични тигар не уједа".

Манифесто додаје и да власти знају да је Београд само транзитно место на мигрантској рути.

У оквиру пројекта " Viaggiare i Balcani " (Путовати Балканом) одржаном од 25. јула до 5. августа лист извештава из Доњег Милановца, са једне етапе пловидбе бродом Ковин.

Турнеју из културе водио је Еуђенио Бера из Милана који је провео шест година на Балкану. Током пловидбе, један од учесника разговора на тему миграната у Србији, стрип аутор Александар Зограф, оценио да се Срби не плаше миграната.

"Због рата (на просторима бивше Југославије) морали смо да напустимо своје домове и знамо шта то значи", наводи Зограф.

На путовању Дунавом у Србији је био и Масимо Морати родом из Монфалконеа који у Београду ради као независни консултант за људска права.

"Мигранти и даље долазе, али у мањем броју него 2015... Данас дневно стиже 20, 30 људи, ретко стотину. Руте су исте као раније: долазе из Македоније или Турске преко Бугарске. Сиријци нису толико бројни, углавном долазе Ирачани, Пакистанци и Авганистанци", наводи Морати.

Такође има пуно Иранаца. Пловећи Дунавом, срели смо бројне породице које говориле персијски у Новом Саду и Београду, пише лист.

Мигранти регистровани у Србији су распоређени у 16 кампова, укључујући напуштене касарне које су за употребу оспособиле међународне и невладине организације.

У земљи живи 3.200 миграната, махом одраслих мушкараца. Српске власти рачуне плаћају европским фондовима, пише Манифесто и подсећа да је у те сврхе од 2015. Београд од Брисела добио 100 милиона евра.

"Као и другде, и овде мирис новца помаже да се објасни толеранција националиста на власти према мигрантима", закључује лист.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер