недеља, 19. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Македонски министар пољопривреде: Поступили смо у складу с правилима ЦЕФТЕ приликом ограничења увоза пшенице и брашна из Србије
Хроника

Македонски министар пољопривреде: Поступили смо у складу с правилима ЦЕФТЕ приликом ограничења увоза пшенице и брашна из Србије

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 06. јул 2013.

СКОПЉЕ – Македонски министар пољопривреде Љупчо Димовски изјавио је да је Македонија поступила у складу с правилима ЦЕФТЕ приликом ограничења увоза пшенице и брашна из Србије и да евентуална забрана извоза македонских вина у Србију не би угрозила пласман на нова европска тржишта.

„Надамо се да ће Србија променити свој став, ми смо известили Србију да ћемо стопирати увоз брашна и пшенице. Одлуку о овоме је донела влада на препоруку Министарства пољопривреде због обавезе институција да заштите домаћу производњу и према ЦЕФТА уговору који предвиђа овакве мере када дође до поремећаја на домацем тржишту”, рекао је Димовски.

Он тврди да је поступљено у складу са та два документа и да имају „озбиљне аргументе”.

„Не знам да ли и друга страна располаже с аргументима, али мораће да објасни. Стање на тржишту је драматично, не можемо да дозволимо да цео сектор падне на колена зато што неко сматра да на основу либералног тржишта може да продаје само своју робу”, казао је Димовски.

Он је подсетио да је лане увезено 44.000 тона брашна и око 55.000 тона псенице, а ове године, до увођења мера, увезено је 27.000 тона брашна од којих само у последњих десет дана 7.000 тона. „Влада и Министарство већ су направили уступке за регуларни откуп међу којима и финансијску подршку од 10,7 милиона евра за млинарски сектор, са минималном каматом од три одсто и већи лимит до 500.000 евра по субјекту. Овом политиком штитимо и произвођаче пшенице и млинаре,а обезбеђује се и здрава храна за домаће потрошаче”, казао је ресорни министар.

Због заштите домаће производње већ четири године домаћи трговци морају да откупе четири килограма домаћег жита да би могли да увезу килограм брашна, изјавио је портпарол македонске владе Александар Георгиев.

„Србија је наш економски партнер, стање на терену и правила ЦЕФТЕ нам омогућавају овакве мере”, рекао је он.

(Танјуг) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер