Početna strana > Hronika > Makedonija: Sa 10 glasova za i 5 protiv, Odbor za ustavna pitanja u Sobranju usvojio nacrt amandmana za promenu imena države
Hronika

Makedonija: Sa 10 glasova za i 5 protiv, Odbor za ustavna pitanja u Sobranju usvojio nacrt amandmana za promenu imena države

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 08. novembar 2018.

Odbor makedonskog parlmenta za ustavna pitanja danas je većinom glasova usvojio nacrt amandmana koji predviđa da se naziv države Republika Makedonija u Ustavu zameni nazivom Republika Severna Makedonija.

Premijer Makedonije Zoran Zaev izjavio je na početku sednice da će ustavne izmene radi promene naziva države u „Severna Makedonija“ stupiti na snagu tek kada Skupština Grčke ratifikuje Dogovor iz Prespe i protokol o prijemu Makedonije u NATO.

Prema njegovim rečima, dodavanje geografske odrednice „severna“ ustavnom nazivu države Makedonija „cena“ je za ulazak u EU i NATO, prenose mediji.

Prvi, od četiri amadmana na Ustav Makedonije, koje je predložila makedonska vlada u skladu sa dogovorom sa Grčkom o rešavanju spora oko imena Makedonije, usvojen je posle drugog dana rasprave.

Za nacrt amadmana kojim se ime države Makedonije menja u Severna Makedonija glasalo je 10 članova Odbora, a pet je bilo protiv. Pošto je Odbor podržao prvi nacrt amadmana, predsednik Sobranja, koji je i predsednik tog tela, Talat DŽaferi je otvorio raspravu o nacrtu amandmana koji se odnosi na promene u preambuli Ustava Makedonije.

Preostala dva nacrta amadmana na Ustav Makedonije bave se utvrđivanjem makedonskog nacionalnog identiteta i državnosti i odnosom prema Makedoncima u inostranstvu. Tim nacrtom amandmana se predviđa da se u delu u kojem se spominje ASNOM, koji je element državnosti Makedonije, odluke ASNOM zamene proglasom kako bi se izbeglo spominjanje poziva Makedoncima u Grčkoj i Bugarskoj na ujedinjenje, kao i da, kao konstitutivni element, bude unet Ohridski dogovor kojim je rešen unutrašnji sukob 2001.

Sednica Odbora, na kojoj se razmatraju četiri ustavna amandmana, koje je predložila Vlada, može da traje najviše 12 radnih dana, odnosno po tri dana za svaki amandman. DŽaferi je za 1. decembar zakazao plenarnu sednicu na kojoj će poslanici glasati o amandmanima, o kojima prethodno treba da se izjasni i Zakonodavno-pravni odbor.

Za takozvano utvrđivanje nacrta amandmana u parlamentu, drugu fazu postupka ustavnih izmena, potrebna je većina od 61 poslanika, dok će u trećoj fazi, za usvajanje ustavnih amandmana, biti potrebna dvotrećinska većina od 80 poslanika, kao što je bilo potrebno i za nedavnu odluku da taj postupak počne.

(FoNet)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner