среда, 08. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мајкрософт: Руски хакери војне обавештајне јединице напали америчку предизборну кампању и странке - упали су у рачунарски систем више од 200 организација
Хроника

Мајкрософт: Руски хакери војне обавештајне јединице напали америчку предизборну кампању и странке - упали су у рачунарски систем више од 200 организација

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 11. септембар 2020.

Иста руска војна обавештајна јединица која је хаковала америчке Демократе 2016. године, покушала је недавно сличан упад у рачунарски систем више од 200 организација, укључујући политичке странке и консултанте, објавила је компанија "Мајкрософт".

Чини се да су ти покушаји део ширег циљања на политичку кампању пред изборе у САД и сродне групе, рекла је компанија.

"Оно што смо видели у складу је с претходним обрасцима напада који не циљају само на кандидате и особље кампање, већ и на оне с којима се они саветују о кључним питањима", наисао је у блогу Том Барт, потпредседник "Мајкрософта".

Већину покушаја инфилтрације руских, кинеских и иранских агената зауставио је "Мајкрософтов" безбедносни софтвер и обавестио мете, рекао је он. Та компанија није изнела да ли је неко можда успешно хакован и какве су последице.

Иако су амерички обавештајци прошлог месеца рекли да Руси фаворизују председника Доналда Трампа, а Кинези више воле бившег потпредседника Џоеа Бајдена, демократског изазивача Трампа, "Мајкрософт" је у четвртак приметио да су кинески државни хакери циљали на "особе високог профила повезане са изборима", укључујући људе повезане с Бајденовом кампањом.

Кина, међутим, наводе, углавном представља претњу због шпијунаже, док Русија краде податке и користи их као оружје.

"Мајкрософт" није проценио који страни противник представља већу претњу интегритету председничких избора у САД у новембру. Консензус стручњака за сајбер-безбедност је да је руско мешање најтеже. Високи званичници Трампове администрације су то оспорили, мада не нудећи никакве доказе.

"Мајкрософтова" објава показује да руска војна обавештајна служба наставља да иде на циљеве повезане с изборима, неспутана америчким оптужницама, санкцијама и другим противмерама, рекао је Џон Халтквист, директор за обавештајне анализе водеће фирме за сајбер-безбедност "ФиреЕyе".

Руска служба се умешала у предизборну кампању 2016. године настојећи да донесе корист Трампу хаковањем Демократског националног комитета и и-мејлова Џона Подесте, менаџера кампање Хилари Клинтон, и избацивањем срамотног материјала на мрежу, установили су истражитељи Конгреса САД и ФБИ.

Иста јединица руске војне обавештајне службе ГРУ, позната као "Фанцy Беар", за коју "Мајкрософт" каже да је извршилац садашње активности, такође пред изборе, 2016. године је упала у базе података о регистрацији бирача у најмање три државе САД, мада нема доказа да је покушала да омета гласање.

"Мајкрософт" који има увид у то јер је његов софтвер и масовно присутан и високо оцењен као безбедан, није изнео да ли су амерички званичници који управљају изборима или системима за гласање, ове године били на мети државних хакера. Амерички обавештајни званичници кажу да до сада нису видели доказе за то.

"Мајкрософт" је рекао да је током прошле године приметио покушаје групе "Фанцy Беар" да продре у укупно више од 200 група директно и индиректно повезаних са америчким изборима.

Такође је на мети била Европска народњачка странка десног центра, највећа групација у Европском парламенту. Портпарол те странке рекао је да су покушаји хаковања били неуспешни. "Немачки Маршалов фонд САД", истраживачки центар, био је такође мета. Портпарол је рекао да нема доказа о упаду.

"Мајкрософт" није рекао да ли су руски хакери покушали да продру у Бајденову кампању, али је рекао да кинески хакери из групе "Хуррицане Панда" коју подржава њихова држава, "изгледа да су индиректно и неуспешно" циљали Бајденову кампању путем е-поште. Бајденова кампања није то потврдила, иако је у изјави рекла да је упозната са извештајем "Мајкрософта".

У блогу директора "Мајкрософта" се наводи да су маја и јуна ове године хакери из Ирана, који имају подршку своје државе, безуспешно покушали да се пријаве на рачуне Трампових званичника кампање и администрације.

"Ми смо велика мета, па није изненађујуће видети злонамерне активности усмерене на кампању или наше особље", рекла је заменица секретара за штампу Трампове кампање Тиа МекДоналд.

Тим Мурта, директор комуникација Трампове кампање, рекао је: "Председник Трамп ће Џоа Бајдена победити поштено и не треба нам никакво страно мешање, нити га желимо".

У јуну је "Гугл" открио да је група "Хуррицане Панда" циљала на запослене у Трамповој кампањи, док су ирански хакери покушавали да упадну у налоге особља Бајденове кампање.

Иако су и државни тужилац Вилиам Бар и саветник за националну безбедност Роберт О'Брајен рекли да Кина представља највећу претњу америчким изборима, као мета се помиње само "једна истакнута особа која је раније била повезана" с Трамповом администрацијом.

Грејем Бруки, директор дигиталних форензичких истраживања у Атлантском савету, оспорава Барову и О'Брајенову тврдњу да Кина представља већу претњу за овогодишње изборе. Његова лабораторија предводи у откривању и објављивању руских кампања дезинформисања.

Бруки је потврдио да је Атлантски савет међу циљевима групе "Хуррицане Панда", али рекао је да нема доказа да су покушаји хаковања, за које је рекао да су били неуспешни, имали било какве везе са изборима 2020. године.

"Имамо све назнаке да је то био случај сајбер-шпијунаже, прикупљања информација, што је различито од мешања у изборе", рекао је он.

Супротно томе, рекао је Бруки, "прилично је очигледно да су руски покушаји (које је обелоданио Мајкрософт) били усредсређени на изборне процесе и групе које на њима раде".

(Бета, АП)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер