Početna strana > Hronika > Majkl Rubin, bivši zvaničnik Pentagona: Ukrajinu bi trebalo naoružati nuklearnim oružjem nakon rata s Rusijom, bez obzira da li će biti članica NATO, ili ne
Hronika

Majkl Rubin, bivši zvaničnik Pentagona: Ukrajinu bi trebalo naoružati nuklearnim oružjem nakon rata s Rusijom, bez obzira da li će biti članica NATO, ili ne

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 23. januar 2023.

Nekadašnji zvaničnik Pentagona Majkl Rubin je jedan od lidera ovog američkog instituta u kojem je počasni član Dik Čejni, nekadašnji potpredsednik SAD.

Ukrajinski nuklearni silos za vreme SSSR-a (arhivska fotografija)

Nekadašnji zvaničnik Pentagona Majkl Rubin izjavio je da bi Ukrajinu trebalo nuklearno naoružati nakon rata s Rusijom, bez obzira da li će biti članica NATO ili ne.

Rubin, koji je i jedan od lidera američkog instituta u kojem je počasni član Dik Čejni, nekadašnji potpredsednik SAD, navodi da ako svet dozvoli Rusiji da ostane unitarna država i ako dopusti da "Putinizam" preživi Putina, onda Ukrajini treba dozvoliti da održi sopstveno nuklearno odvraćanje.

"Nuklearno naoružana Ukrajina nužno ne podriva sadašnju zajednicu neširenja. Ruski lideri su više puta pretili da će upotrebiti nuklearno oružje. Svakako, to što to čine odražava i slabost i očaj", napisao je on u tekstu pod nazivom "Ukrajini je potrebno nuklearno oružje nakon ruskog rata".

On navodi da će se stručnjaci za kontrolu naoružanja verovatno žaliti na njegov predlog i dodaje da oni prečesto stavljaju teoriju odvraćanja iznad realnosti pretnje.

"Ako međunarodna zajednica pokaže da će odgovor na nuklearnu ivicu agresora biti da se osigura da žrtve njihove agresije mogu, u teoriji, učiniti isto, čak i najratoborniji diktator mogao bi dvaput da razmisli", smatra Rubin.

On je komentarisao novu vojnu pomoć Vašingtona Kijevu, naročito što su zvaničnici Pentagona naveli da Ukrajina ne bi trebalo da ima "Abrams" jer bi njene potrebe za gorivom bile prevelike.

"Iako je ovo javno obrazloženje za odbijanje zahteva Kijeva, čini se da je pravi razlog više verovanje Bele kuće da mogu da hodaju po ivici između pomoći Ukrajini i uveravanja Kremlja da neće omogućiti Ukrajini da bude pretnja van njenih granica", ocenjuje Rubin.

Prema njegovom mišljenju, Pentagon bi trebalo da učvrsti razmišljanje Ukrajine šta nakon rata, pošto su prethodno date garancije Kijevu za bezbednosne garancije u zamenu za oduzimanje nasleđa sovjetskog nuklearnog oružja.

(RT)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner