четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мајкл Рубин, бивши званичник Пентагона: Украјину би требало наоружати нуклеарним оружјем након рата с Русијом, без обзира да ли ће бити чланица НАТО, или не
Хроника

Мајкл Рубин, бивши званичник Пентагона: Украјину би требало наоружати нуклеарним оружјем након рата с Русијом, без обзира да ли ће бити чланица НАТО, или не

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 23. јануар 2023.

Некадашњи званичник Пентагона Мајкл Рубин је један од лидера овог америчког института у којем је почасни члан Дик Чејни, некадашњи потпредседник САД.

Украјински нуклеарни силос за време СССР-а (архивска фотографија)

Некадашњи званичник Пентагона Мајкл Рубин изјавио је да би Украјину требало нуклеарно наоружати након рата с Русијом, без обзира да ли ће бити чланица НАТО или не.

Рубин, који је и један од лидера америчког института у којем је почасни члан Дик Чејни, некадашњи потпредседник САД, наводи да ако свет дозволи Русији да остане унитарна држава и ако допусти да "Путинизам" преживи Путина, онда Украјини треба дозволити да одржи сопствено нуклеарно одвраћање.

"Нуклеарно наоружана Украјина нужно не подрива садашњу заједницу неширења. Руски лидери су више пута претили да ће употребити нуклеарно оружје. Свакако, то што то чине одражава и слабост и очај", написао је он у тексту под називом "Украјини је потребно нуклеарно оружје након руског рата".

Он наводи да ће се стручњаци за контролу наоружања вероватно жалити на његов предлог и додаје да они пречесто стављају теорију одвраћања изнад реалности претње.

"Ако међународна заједница покаже да ће одговор на нуклеарну ивицу агресора бити да се осигура да жртве њихове агресије могу, у теорији, учинити исто, чак и најратоборнији диктатор могао би двапут да размисли", сматра Рубин.

Он је коментарисао нову војну помоћ Вашингтона Кијеву, нарочито што су званичници Пентагона навели да Украјина не би требало да има "Абрамс" јер би њене потребе за горивом биле превелике.

"Иако је ово јавно образложење за одбијање захтева Кијева, чини се да је прави разлог више веровање Беле куће да могу да ходају по ивици између помоћи Украјини и уверавања Кремља да неће омогућити Украјини да буде претња ван њених граница", оцењује Рубин.

Према његовом мишљењу, Пентагон би требало да учврсти размишљање Украјине шта након рата, пошто су претходно дате гаранције Кијеву за безбедносне гаранције у замену за одузимање наслеђа совјетског нуклеарног оружја.

(РТ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер