среда, 18. септембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мајкл Девенпорт: Српске структуре на северу Косова неодрживе
Хроника

Мајкл Девенпорт: Српске структуре на северу Косова неодрживе

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 17. септембар 2011.

Амбасадор Велике Британије Мајкл Девенпорт о европским интеграцијама и кризи на КиМ: Српске структуре на северу неодрживе. Нема нових услова за ЕУ, али одлука неће бити лака

БРИТАНИЈА наставља снажно да подржава проширење ЕУ на све земље Западног Балкана, укључујући Србију. Ипак, то није лак задатак, предстоји још много посла за све нас који смо укључени у овај процес. Искуство које носим из других држава у којима сам радио на придруживању говори да је у овом процесу најважније бити фокусиран, непрестано имати на уму приоритете и главне циљеве, и радити на томе са великом одлучношћу.

Овако у интервјуу за ”Новости” британски амбасадор у Београду Мајкл Девенпорт одговара на питање да ли су оправдани страхови да ће, после уласка Хрватске у ЕУ, бити заустављен пријем нових чланица.

 После хапшења Младића и Хаџића, Србија је очекивала позитивне вести из Брисела када је реч о следећем кораку ка ЕУ. Међутим, уследили су нови услови у виду резултата дијалога Београда и Приштине, што су многи протумачили као захтев за признањем Косова?

- Хапшења и изручења су велико, историјско достигнуће, како за Србију, тако и за регион у целини. Без сумње, ово је веома важно и за помирење на простору Балкана и за породице жртава. То није могло бити постигнуто без снажне политичке воље и, за оно што је урадила у овој области, Србија је добила велико признање. Ваша земља је сада у много повољнијој позицији, када је реч о ЕУ интеграцијама.

* То, очигледно, није довољно. Хоће ли нам признање КиМ бити и формално испоручено као услов, и у којој фази интеграција?

- Не постоје никакви нови услови. ЕУ има јединствене критеријуме за чланство. Као и друге земље, и Србија мора да их испуни. Огроман напредак је учињен у претходном периоду, пре свега у сарадњи са Хагом, али и законодавној активности Владе и парламента у складу са Акционим планом. Остварени су одређени помаци у сферама као што су реформа правосуђа, медијска и изборна реформа. Има још посла, у појединим областима, попут реституције... Сигуран сам да ће мишљење ЕК све покрити, укључујући и веома важан део регионалне сарадње, што није нешто ново, већ је уграђено у основне принципе ЕУ, од њеног настанка. Отуд и очекивања од свих земаља које теже да се прикључе ЕУ да ”инвестирају” у добре суседске односе. Прогрес постигнут у дијалогу Београда и Приштине веома охрабрује, али још много треба да буде урађено.

* Председник Тадић је у неколико наврата поручио да очекује фер плеј Брисела, и да Србија има исти третман и услове које су имале и друге земље кандидати?

- Понављам, важна је регионална сарадња, не само за Србију већ и за друге земље које желе у ЕУ.

* Шта та добра сарадња значи - признање КиМ на крају европског пута?

- Не постоје очекивања да добра сарадња мора да укључи признање. Као што знате, и саме земље ЕУ имају различите позиције о томе, али постоји велико очекивање да ће Србија на конструктиван начин да се укључи у проналажење решења за проблеме.

* Српски председник стално поручује да решење за Косово не може да буде такво да једна страна изгуби све, а друга добије све. Замисли о решењу крећу се од поделе, специјалног статуса за север, аутономије...

- Енглеска је признала КиМ, као и још 81 земља. Независност Косова је реалност, такво је стање ствари на терену и треба тражити решења за проблеме. Ово није ситуација у којој било ко може да добије све што жели. Најбитније је да се сви фокусирају на достижне циљеве, како би се унапредио живот грађана Косова, укључујући и оних на северу. То значи и поштовање легитимних интереса мањина, као и заштиту културног наслеђа. Дијалог је почео да доноси конкретне резултате, сада је важно да се договорено спроведе, јер је то у најбољем интересу свих грађана Косова.

Може ли Санџак да буде ново жариште у Србији?

- Српска влада посвећује значајну пажњу питањима у овом региону. Наш циљ је да дамо допринос стабилизацији стања у југоисточној Србији и побољшању живота људи који тамо живе. Све пројекте које покрећемо реализујемо у консултацијама са републичким и локалним властима, и колегама у другим дипломатским мисијама које су као донатори присутне у овом делу Србије.

(Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер