Početna strana > Hronika > Majkl Devenport: Beograd da preispita ušančene pozicije o Kosovu
Hronika

Majkl Devenport: Beograd da preispita ušančene pozicije o Kosovu

PDF Štampa El. pošta
sreda, 14. decembar 2011.

BEOGRAD – Britanski ambasador u Beogradu Majkl Devenport izjavio je da bi Srbija za dobijanje statusa kandidata za članstvo u Evropskoj uniji do marta trebalo da sprovede postignute sporazume s Prištinom i da pruži „kredibilna uveravanja da je spremna da radi sa Prištinom kao partnerom na planu regionalne saradnje, zaključivanjem sporazuma u toj oblasti”.

U intervjuu agenciji Beta Devenport je rekao da Velika Britanija podržava odluku Evropskog saveta o odlaganju dodeljivanja statusa kandidata Srbiji, ocenjujući da je to „ohrabrujuća poruka”, ali da je potrebno da Beograd preduzme neophodne korake.

„Srbija je angažovana u dijalogu s Prištinom. Ipak, mislim da je članicama EU potrebno, kao što se navodi u zaključcima Saveta, da vide da Srbija sprovodi sve sporazume dosad dogovorene u dijalogu. To je bio kriterijum u mišljenju Komisije”, rekao je Devenport.

„Srbija takođe treba državama članicama da pruži kredibilna uveravanja da je spremna da radi s Kosovom kao partnerom u regionalnoj saradnji zaključivanjem sporazuma u toj oblasti. Takođe nam je potrebno, kao što se navodi u zaključcima, da vidimo punu saradnju Srbije i Euleksa, kao i uspostavljanje slobode kretanja na severu Kosova”, dodao je britanski ambasador.

Devenport se nada da će zaključci Evropskog saveta stimulisati srpske vlasti da preduzmu neophodne korake za nastavak evropskih integracija.

„I mi smo zadovoljni da čujemo da je predsednik (Srbije Boris Tadić) potvrdio svoju posvećenost putu Srbije u EU u reakciji na zaključke Saveta”, dodao je on.

Ambasador Britanije je izrazio uverenje da će dijalog Beograd - Priština ubrzo biti nastavljen i da Srbija treba „konstruktivno i kreativno da se angažuje s EU i Prištinom u nalaženju rešenja koje će omogućiti Kosovu da učestvuje u regionalnoj saradnji”.

„Izneta su mnoga različita rešenja za to pitanje, ali kao i sa svakim pregovorima ove vrste, kao što je predsednik Tadić ranije rekao, potrebno je da obe strane budu spremne da prihvate rešenja koja su manje od idealnih”, rekao je.

A to znači, dodao je ambasador Devenport, da je „potrebna fleksibilnost i spremnost da se se preispitaju ušančene pozicije”,

Devenport smatra da politike „i Kosovo i EU” nije protivrečna, ukoliko se tumači kroz prizmu garancija za kosovske Srbe i druge manjinske zajednice.

„Ta dva prioriteta nisu nužno suprotstavljena uz uslov da se politika Srbije prema Kosovu prevashodno tiče zaštite legitimnih prava srpske manjine na Kosovu i severno i južno od Ibra”, rekao je Devenport dodajući da je i EU takođe suštinski zainteresovana za to.

Povodom predloga švedskog ministra spoljnih poslova Karla Bilta o posebnim razgovorima o severu Kosovu, Devenport je rekao da „niko ne treba da isključi dalje razgovore”, ali da veruje da fokus sada treba da bude na ostvarivanju napretka u dijalogu.

(Beta)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner